• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Kasım 2015

ARTVİN’İ YİNE SEL ALDI: 3 ÖLÜ

Artvin’de dün sabah başlayan şiddetli yağışlar sel ve heyelanlara neden oldu. Sel ve heyelanda biri çocuk 3 kişi yaşamını yitirdi.


ArtvinYineSel-323 Ağustos’ta sel felaketi yaşayan Artvin’i yine sel aldı. İl genelinde yollar heyelanlar sebebiyle sürekli kapanırken ulaşım yavaş ilerliyor. Dün heyelan sebebiyle Zümra Naz Durmuş isimli bir çocuk hayatını kaybetmişti. Bugün de Borçka ilçesine bağlı İbrikli köyü Esentepe Mahallesinde aşırı yağış sonucu meydana gelen heyelanda Kamil Kara’nın hayatını kaybettiği öğrenildi. Hopa İlçesi Kemalpaşa Beldesi Sarpköy civarında da, yol açmak için çalışma yapan İl Özel İdarasi çalışanlarından Osman Korkmaz, toprak altında kalarak hayatını kaybetti. Heyelandan zarar gören yollarda çalışmalar devam ediyor.

ArtvinYineSel-2Eğitime Ara Verildi
Artvin’de şiddetli yağışlar nedeniyle sel ve heyelanlar olurken, il ve ilçe merkezlerinde çeşitli noktalarda yollar ulaşıma kapandı. Valilik şiddetli yağışlardan dolayı Borçka ve Murgul ilçelerinde eğitime ara verdi.
Artvin Valiliğinden yapılan açıklamada son yağışlar sonrası oluşan afet riskinden dolayı İl Kriz Merkezi kurulduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Borçka ve Murgul ilçelerinde eğitime ara verilmiştir. Borçka ve Murgul’u yoğun şekilde etkileyen yağışlar neticesinde yer yer heyelan ve yamaç akıntıları oluşmuş, çalışmalar devam etmektedir. Murgul Borçka arasında karayolu ulaşımı tamamen kesilmiştir. Adagül tünelinde kısmen sıkıntılı durum bulunmaktadır.

ArtvinYineSel-4Şavşat Artvin arasında küçük yamaç akıntıları ve heyelanlar bulunmaktadır.
Hopa Borçka arasında yine sıkıntı devam etmektedir. Ekipler çalışmaktadır.
Artvin Yusufeli arasında iki noktada heyelan vardır. DSİ ve karayolları ekipleri çalışmaktadır.
Borçka İbrikli köyümüzde bir vatandaşımız göçük altından çıkarılmış tedavisi devam etmektedir. Vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamalıdır.”

ArtvinYineSel-5Ulaşımlar Aksadı
Bu arada, Artvin’de etkili olan yağış nedeniyle meydana gelen toprak kaymaları yüzünden bir süre ulaşıma kapanan Artvin – Borçka ve Artvin – Hopa karayolu, yapılan çalışmaların ardından açıldı.

RİZE’DE ŞİDDETLİ YAĞIŞ FIRTINA DERESİ TAŞTI

ArtvinYineSel-7Öte yandan Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde Fırtına Deresi’nin taşması sonucu dere kenarında bulunan iş yerlerinde su baskınları meydana geldi. Dere kenarında bulunan iş yerleri su baskınları nedeniyle hasar gördü.

ArtvinYineSel-6Fırtına Deresi Köprüleri Yıktı

Rize’de şiddetli yağış nedeniyle Fırtına Deresi taştı, önüne kattıklarını sürükleyen dere köprüleri yıktı.
Dere kenarında bulunan iş yerleri sel nedeniyle sular altında kaldı ve maddi hasar meydana geldi. Yağışın ardından derelerin taşıdığı ağaç ve molozlarla kapanan Ayder Yaylası yolu ise belediye ekiplerinin çalışması sonucu kontrollü olarak ulaşıma açıldı.

Şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Ayder’de bulunan otel ve işletmelerde de maddi hasar oluştu.

ArtvinYineSel-8Yapay Gölün Kapakları Açıldı

Hemşin ilçe merkezinde bulunan yapay gölde de su seviyesinin yükselmesi nedeniyle ilçe merkezini su basmaması için gölün kapaklarının açıldığı bildirildi. Öte yandan, kriz merkezine yağış nedeniyle mağdur olan vatandaşların başvuruları alınıyor. Yağış sonrası bazı vatandaşların çatı uçması, bazılarının da tarım arazilerindeki zarar nedeniyle dilekçe verdiği öğrenildi.

Yetkililer, yağışın Cumartesi gününe kadar aralıklarla devam edeceğini kaydetti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?