• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARTVİN’İN 93 YILLIK ÇÖP SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Artvin Belediyesi tarafından yaptırılan katı atık aktarma ve çöp depolama tesisi törenle hizmete girdi. Yeni tesis sayesinde çöpler artık İskebe deresine dökülmeyecek.


ÇöpTesisArtvin-1Artvin-Erzurum karayolunun 1.kilometresindeki katı atık aktarma ve yeni düzenli çöp depolama merkezinin açılışına, Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcıları Fahrettin Tilki, Aydın Tüfekçioğlu, AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, bazı kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Katı atık aktarma ve yeni düzenli çöp depolama merkezinin açılışı, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Artvin Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisiyle devam etti.

Törende bir konuşma yapan Vali Cirit, bu güzel hizmetin açılışında bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, kamu görevlilerinin de politikacılarında görevinin insanın günlük yaşantısını kolaylaştıracak adımlar atmak olduğunu söyledi.

Vali Cirit, “Eğer yapmış olduğunuz bir işle sokakta ki bir vatandaşımızın hayatını kolaylaştırıyorsanız, en büyük çalışmayı siz yapmışsınız demektir. Vali olarak benim, hem yerelde hizmet üreten seçilmişler olarak belediye başkanlarımızın hem de genelde seçmiş olduğumuz milletvekillerimizin temel görevleri bunlardan ibaret. Belediye başkanımızın bu heyecanının bitmeden tükenmeden gelecek seçimlere kadar devam etmesini gönülden arzu etmekteyim.” dedi.

ArtvinÇöpTesisi-6Vali Cirit: “2014 yılı Artvin’de son 5 yıla bakıldığında en çok hizmet üretilen yıl oldu”

Artvin insanının çevreye duyarlı olduğunu belirten Vali Cirit, bu duyarlılığı yerel yöneticilerinde desteğiyle böyle daha güzel hale getirilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Bir kent için çöp ve kanalizasyon sisteminde ki eksikliklerin önemli sorun oluşturabileceğini vurgulayan Vali Cirit, bu tesisi sıfır maliyetle Artvin’e kazandıran Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi tebrik etti.

Artvin’de 2014 yılının son 5 yılın en çok çalışılan ve hizmet üretilen yılı olduğunu dile getiren Vali Cirit, “2014 yılı Artvin’de son 5 yıla bakıldığında en çok hizmet üretilen yıl olmuştur. Bunu mesai arkadaşlarımız başardılar. İşçisinden şoförüne, memurundan mühendisine kadar emeği geçen herkese yapmış olduklarını faaliyetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Tesisin Artvin için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

ArtvinÇöpTesisi-5Milletvekili İsrafil Kışla: “Çöp Artvin’in en önemli sorunlarından biriydi”

Törende bir konuşma yapan AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise; “Bugün burada Artvin halkı için çok önemli bir tesisin başlangıcı, yeni bir döneme geçişi ile ilgili programla bir aradayız. Çöp gerçekten Artvin’in en önemli sorunlarından biriydi. Maalesef o vahşi depolamayla çok ciddi bir görüntü kirliliğini hep beraber yaşıyorduk. Bunun yanı sıra bizzat o bölgede oturan insanlar ciddi bir şekilde bundan etkileniyordu. Çok basit görünse de bu sorun Artvin için oldukça önemli bir sorundur. Bu nedenle Belediye Başkanımızı sekiz ay gibi kısa sürede bu alternatif çözümü üretmiş olmasından dolayı kutluyorum. İnanıyorum ki çok kısa sürede daha modern tesislerle bu problem tamamen ortadan kalkacak.”

Artvin merkez ve ilçelerinin temel sorunlarının su, kanalizasyon ve çöp sorunu olduğunu ifade eden Kışla, “Bunları mutlaka çözeceğiz, bunda kararlıyız. İnşallah çok kaliteli bir su içeceksiniz yakın dönemde. Göreceksiniz kanalizasyon problemi kalmayacak ve bu yeşil Artvin, çok çevreci görüntüsüyle Artvinliye layık bir hale getirilecek.

Yakında inşallah sekiz tane çöp kamyonu ilçelerimize tahsis edilecek. Köylerde de konteynırlar konularak özel idare kanalıyla bütün köylerde ki çöpler toplanacak. Doğal gaz konusunu da en kısa zamanda ilçelerle beraber çözeceğiz. Doğal gazla ilgili mühendislik ilahesi Şubat ayında bitti, teslim ediliyor. Yapım ihalesi de inşallah bugün yapılacak ve Artvin doğal gaz konusunda da en kısa zamanda ilçeleriyle beraber doğal gaza kavuşacak.

Yine Artvin’in girişi ile ilgili Borçka tarafından gelirken, güney yakasından, kuzeye doğru geçtiğimiz köprünün, arkasında başlayarak Hatila Vadisini de bir viyadükle geçerek, Artvin Devlet Hastanesinin oraya bağlanacak çevre yolu, hem karayolları yol ağına alındı hem de proje ihalesi yapılıyor. Artvin’e de ulaşım noktasında ayrı bir kolaylık sağlayacak.” diye konuştu.

ArtvinÇöpTesisi-3Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise yaptığı konuşmada; 93 yıllık çöp sorununun çözüme kavuştuğunu, çöplerin katı atık aktarma merkezinden çöp nakil aracıyla yeni düzenli depolama alanı olarak tahsis edilen varyant yolu üzerinde bulunan eski çimento yoluna taşınacağını belirtti.

Kocatepe, İskebe Mahallesi’nin alt kısmında bulunan, çevre ve görüntü kirliliğine yol açan vahşi çöp depolama alanının artık tarihe karıştığını, düzenli depolama ile şehrin en büyük sorununun ortadan kalktığını belirtti.

Artvin halkının 30 Mart yerel seçimlerinde verdiği kararın sonuçlarını almaya başladığını ifade eden Başkan Kocatepe, alkışın ve teşekkürün Artvin halkına edilmesi gerektiğini söyledi.

Kocatepe; “Aslında bu alkışı da teşekkürü de sizlere etmek lazım çünkü bütün bu yapılanların altında sizlerin desteği, AK Partinin emeği ve bizimde birazcık katkımız var. Ne mutlu bize, ne mutlu size diyorum. Bir söz söylemiştik. Çöp, çukur, çamur bizimle unutulur. İnşallah unutulmaya başladı. Çukur deyince yolları kast etmiştik. Yoluda görüyorsunuz başladık. Bu sene inşallah Artvin de yolların zirve yaptığı yıl olacak. Çamurdan da yavaş yavaş kurtulacağız. Cumhuriyet şehri Artvin işte o zaman gerçek anlamda adına yakışır bir şehir olacak. Seçimler zamanında sizlere bir mavi kitapçık dağıtmıştık. Orda çöple alakalı kısımda ÇOKAB bünyesinde çözülecek diye yazmıştık. ÇOKAB çalışması hala devam ediyor. Geldiğimiz de gördük ki o vaat ettiklerimizden daha çok iş yapma mecburiyetimiz var. Onlar bile bu şehrin sorunlarını çözmeye yetmez. İşte o kağıda yazılanlara da bağlı olmadan daha büyüğünü daha hızlı yapalım istedik. Artvin’e gelen herkes ilk çöpümüzü görüyor. Birçok insan İskebe’den göç etmek zorunda kalıyor. Artvin’e böyle bir çöp imajıyla bakılmasını arzu etmedik. Daha da kötüsü, daha da tehlikelisi baraja çöpten giden su yüzünden o baraj zehirlenmekteydi. Bizde bu yüzden elimizi çabuk tutalım dedik.” diye konuştu.

ArtvinÇöpTesisi-7Başkan Kocatepe: “93 Yıllık çöp sorunu bugün çözülmeye başlanmıştır”

Neden 93 yıllık? Çünkü Artvin’in il olması 7 Mart 1921’de ondan. Bizim geçmişimizle de sorunumuz olmadı geleceğimizle de sorunumuz olmayacak hamdolsun. Bugün burada çöpün sorununu çözmek elhamdülillah sizlere de bizlere de nasip oldu diyoruz. Seçimden sonra ÇOKAB’a ev sahipliği yaptık, orda sorunumuzu dile getirdik. Anlattılar, 27 milyon avro dünya bankasından bir fondan gelecek sözünü aldık, projeler yazışmalar devam ediyor. 2008 den beri 6 yıl içinde bana göre çok büyük kayda değer bir çalışma yapılamamış. Bizden önce ki belediye başkanı arkadaşımız Emin Beyde son iki seçimde dedi ki evet arkadaş çöpü çözemedik. Bu bizim için bir tecrübeydi. Emin beye de ÇOKAB bünyesinde çözüleceği bilgisi veriliyordu, evet doğrusu da buydu. Geldiğimiz de gördük ki Artvin‘in bir gün bile barajı kirletmeye, Artvin insanının o pis havayı teneffüs etmeye tahammülü yoktu. Bizde o yüzden çalışmalarımıza hız verdik. A B C planlarını devreye soktuk. B planında Erzurumlu bir belediye bize yardımcı olmak istedi, onların yerlerine baktık. Her şey tam oldu derken olay farklı yerlere gitti onlarda çöp döküm alanından oldular.

ArtvinÇöpTesisi-4Bizde C planı dedik, kendi içimizde çözelim. Çevre Şehircilik Bakanımızla bir belediye başkanları toplantısında görüştük, durumu anlattık. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel beyde ordaydı. O’da Orman Genel Müdürünü aradı, Genel Müdür de Orman Bölge Müdürümüze talimat vererek ÇOKAB bitene kadar çöp depolama istasyonunun yerini bulun ve o konuda yardımcı olun dedi. Birkaç yer bulduk ama en son bulduğumuz yer hem taşıma noktasından hem de çevreye zarar verme ihtimali olmadığından geniş bir alanı bulduk. ÇOKAB ne zaman biter bilmiyorum ama bu bizim sorunumuzu çözecek yer düzenli şekilde kullanırsak 15 yıl bize yeter.

Bir yandan bu çalışmaları yaparken diğer yandan da ücretsiz olarak çöp transfer merkezimizi kurduk, duvarlarını da İstanbul Büyükşehir Belediyesine yaptırdık. Tırımızı da dozerimizi de bir iş adamına aldırdık. İşte sizlerin gayreti böyle bir sonuç meydana getirdi. Bunların maliyetini hesapladığınızda 1,5 milyon TL ile ancak ifade edebilirsiniz. 93 yıldır çözülememiş 0 maliyetle işi çözdünüz, sizlere teşekkür ediyorum, Artvin’e teşekkür ediyorum.

ArtvinÇöpTesisi-2Artvin için çalışan Milletvekilim İsrafil beyden Allah razı olsun, her konuda önümüzü açtı. Bakanlarımızı buraya getirdi derdimizi anlattık. Allah bize imkan versin daha güzel projeler yapalım. Başta Artvin bürokrasisi olmak üzere Özel İdaremize, Orman Dairemize, Devlet Su İşlerimize teşekkür ediyor, bu başarı tüm Artvin’in başarısıdır diyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından tesisin açılışı yapılarak, çöp aktarım tesisinden çöpler çöp nakil tırına yüklenerek Artvin-Ardahan kara yolu üzerinde Varyant Mevkisinde ki yeni çöp depolama alanına götürüldü.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?