• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARTVİN’İN İLK VE TEK MÜZESİ

Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Dikyamaç Köyündeki (Kamparna) Yaşam Tarzı Müzesinin ek binası açılışı yapıldı. Artvin’in ilke ve tek müzesinin açılışına yoğun ilgi vardı.


arhavimüzeaçılış4Artvin’in ilk ve tek müzesi olan Dikyamaç Köyü (Kamparna) Yaşam Tarzı Müzesi ek binası açılışı yapıldı. İlçeye bağlı Dikyamaç Köyünde iş adamı Naim Özkazanç ve Prof.Dr. Maksut Coşkun tarafından yaptırılan müzenin ek bina açılış törenine, Artvin Vali Vekili Hasan Ongu, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Arhavi Kaymakamı Muhammet Önder, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, siyasi parti temsilcileri, köy muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreninde yoğun programı gereği katılamayan Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın tebrik mesajı da okundu.

arhavimüzeaçılış2Kurban Bayramı programı ile birlikte açılan ek binanın açılışında konuşan Arhavi belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu; “Artvin’in ilk müzesinin burada açılması Arhavi halkı adına çok gurur verici. Bu müzede geleneksel yaşamdan günümüze kadar köy halkımızın günlük hayatlarındaki materyaller sergilenmekle, gelecek kuşaklara büyük kaynak ve örnek oluşturmaktadır. Bu konuda hassasiyet gösteren Dikyamaç Köyü halkına ve özellikle iş adamı Naim Özkazanç’a ve Prof.Dr. Maksut Coşkun’a teşekkür ediyorum. Daha önceden açılışı yapılan ve bugün burada ek binası açtığımız müzenin Artvin’e hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

arhavimüzeaçılış3Açılışta yapılan konuşmalarda il ve ilçe turizmine ivme kazandıracak olan bu müzenin ek binasının açılışına gelen herkese teşekkür edilerek, bu örneğin diğer iş adamları ve muhtarlara da örnek olması gerektiği belirtildi. Açılış töreninde Vali vekili Hasan Ongu başta olmak üzere Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Kaymakam Muhammet Önder, iş adamı Naim özkazanç, prof.dr. Maksut Coşkun, Köy Muhtarı İdris Numanoğlu’da konuşmalar yaparak günün anlamına uygun konuşmalar yaptılar.

arhavimüzeaçılış5Konuşmaların ardından müzenin ek binasının açılışına geçildi. Sergilenen yöresel el sanatları ve materyaller tek tek gezildi. Etnografik eşyaların, araç ve gereçlerin sergilendiği müze önünde hatıra fotoğrafları çekinilerek tören sonlandırılmış oldu.

İŞTE O MÜZE’NİN GÖRÜNTÜLERİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?