• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

01 Ağustos 2014

ARTVİN’Lİ MUCİTTEN TASARRUF CİHAZI İCADI

Artvinli mucit Mevlüt Batmaz elektrik tüketiminde yüzde 25 tasarruf sağlayan bir cihaz icat etti ve kazandığı parayla köyüne yaklaşık 1 milyon liralık otel inşa ettirdi.

 

atmuci2Rusya’da bir fabrikada elektrik teknisyeni olarak çalışırken elektrik tüketiminde yüzde 25 tasarruf sağlayan bir cihaz icat edip Adapazarı’nda kurduğu atölyede üreterek piyasaya sunan Artvinli mucit Mevlüt Batmaz, kazandığı parayla köyüne yaklaşık bir milyon liralık otel inşa ettirdi.

Memleketi Artvin’in Yusufeli ilçesinden çalışmak için Rusya’ya giden Mevlüt Batmaz (37), bu ülkenin Saint Petersburg kentindeki bir inşaat firmasında elektrik teknisyeni olarak işe başladı. Yaklaşık 1 yıl çalıştığı bu firmada çalışırken elektrik tüketiminde yüzde 5 ile yüzde 25 arasında tasarruf sağlayan Tasarruf ve Faz Koruma Cihazı’nı (TAFAZKO) icat eden Batmaz, cihazı üretmek için 4 yıl önce Türkiye’ye dönüp 4 kardeşinin oturduğu Adapazarı’na yerleşti.

Cihazın patentini aldıktan sonra Adapazarı’ndaki bir binanın giriş katında küçük bir atölye kuran Batmaz, 2007 yılında Enerji Bakanlığı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun izniyle cihazı üretip satışa sundu.

Evlerde, iş yerlerinde kullanılabildiği ve elektrik tüketiminde büyük tasarruf sağladığı için müşterilerden aşırı talep gören cihazı pazarlayan Batmaz, 8 ayda yaklaşık 1 milyon lira kazandı. Türkiye’de bu cihazın benzerlerinin üretilmeye başlamasıyla işleri
bozulan ancak halen aynı işi de sürdüren Batmaz, 4 kardeşiyle Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Bıçakçılar köyüne dönüp, köy sınırlarında yer alan Kaçkar Dağları bünyesindeki Masis Dağı’nın eteğinde bir otel yapmaya karar verdi. Yılmaz daha sonra inşaatın yapımında çalışan köylülerin de desteğiyle yaklaşık 10 ayda, bir milyon liraya mal olan bir otel yaptırdı. Oteli kardeşleriyle işleten Mevlüt Batmaz, halen otelinde çalışan 15 köylüsüne de iş imkanı sağlayarak ekmek kapısı oldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?