• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARYADER’DEN YAYLA ŞENLİĞİ

Arhavi Doğa Koruma ve Yayla Turizmi Geliştirme Derneği (ARYADER) tarafından 2.si düzenlenen yayla festivali ilçenin yüksek rakımlı yaylalarından Yurt Yaylasında gerçekleştirildi.


ARYADER’DEN YAYLA ŞENLİĞİ-12700 rakımlı Yurt yaylasında yaylaseverler bir araya geldi. Arhavi Doğa Koruma ve Yayla Turizmi Geliştirme Derneği (ARYADER) tarafından 2.si düzenlenen yayla festivali ilçenin yüksek rakımlı yaylalarından Yurt Yaylasında gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan gerek ilçeden ve gerekse ilçe dışından bir çok aile çadırlar kurup, piknik yapıp yayla kültürünü yaşamak ve yaşatmak adına bir araya geldiler. 3 gün süren festivalde Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Jandarma Komutanı Musa Engin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Tahsin Kurdoğlu, Nail Köseoğlu, Laz Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Hasan Köseoğlu, basın mensupları ve bir çok yayla sever ile yaylasına gönül vermiş burada yaşamını sürdürmüş yaylacılar katıldı.

ARYADER’DEN-YAYLA-ŞENLİĞİ-3Geleneksel olarak her yıl yapılan festivalde bir konuşma yapan dernek başkanı Fatma Kuru henüz yeni yeni yayla şenliklerini yapmaya başladıklarını ifade ederek 2. Yılımızda etkinliğimizin adına anlamına yakışır bir şekilde yürüttüklerini dile getirdi. Kuru “Bu yıl yayla şenliğimizi Yurt yaylasında burada yaşayan yaylacılarla birlikte derneğimiz öncülüğünde gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl Güloğlu yaylasında yaptığımız etkinliğin bir benzerini Yurt’a taşıyarak hep birlikte güzel bir faaliyet içerisine girdik. Etkinliğimize katılan başta sayın Kaymakamımız ve Belediye başkanımız olmak üzere herkese çok teşekkür ederiz. Umuyorum ki bundan sonraki yıllarda da aynı şekilde etkinliklerimiz devam edecektir.” Dedi. Daha sonra organizasyona davet edilen Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu da bir konuşma yaptı. Başkan konuşmasında ‘’ Yörenin tarihi ve doğal değerlerini tanıtmak, halkın ekonomik ve sosyal yönden gelişmesini sağlamak amacıyla bu tür etkinliklere her zaman destek veriyoruz. Arhavi için turizmin ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor. Hangi sivil toplum örgütümüz veyahut derneğimiz olursa olsun biz hepsine eşit mesafede ve aynı desteği vermekteyiz. Arhavi’nin geleceğini düşünüyoruz. Görüyorum ki bu festivale şehir dışından çok sayıda davetli de katıldı. Belediye olarak Arhavi’nin gelişmesi ve tanıtımı için herkese yardımcı olacağız. Festivali organize eden ARYADER dernek başkanımıza ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum’’ dedi.

ARYADER’DEN-YAYLA-ŞENLİĞİ-23 gün boyunca Yayla kültürünün yaşaması ve yaşatılması adına türlü etkinlikler düzenleyen dernek yönetimi, festival alanı içerisinde kurulun dev çadır ve salıncakla birlikte buralarda bulunan katılımcıları mutlu etti. Tulum eşliğinde yöresel oyunlar, yöresel yemekler, yayla gelenekleri canlandırıldı. Özellikle geleneksel atma türküleri büyük dikkat çekti. Yüz elli yıllık bu kültür büyük ilgi ve beğeni ile takip edildi.Bu yıl ayrıca Aryader tarafından yayla ağası konusu gündeme getirildi. Açık arttırma usulü ile geleneksel el sanatının katılımcılara sunulduğu programda eğlenceli anlar yaşandı. Aryader in bu yılki Yayla ağası Aynı zamanda basın mensubu olan Gazeteci Necmettin Numanoğlu seçilmiş oldu. 3 Gün boyunca, katılımcılar tarafından Yurt yaylası ve çevresindeki yaylalara günü birlik gezilerin düzenlendiği etkinlikte özellikle Sırt Yaylası sınırları içerisinde olan Karagöl gezisi büyük beğeni topladı. Yaylaseverler 3 gün süren etkinliğin finalini adete bu gölün etrafından sonlandırdı. Amacına ulaşan ARYADER Geleneksel 2. Yayla Şenliği böyle bir güzellikle son buldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?