• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“ASTRO CUMALİ” İLGİ BEKLİYOR

Ordu’da “Astro Cumali” olarak tanınan Cumaittin Turap, Ulubey ilçesinde kendi imkânlarıyla 1 milyon liraya kurduğu gözlemevi için ilgi bekliyor.


Astro-Cumali-Uzay-Gözlemevi-3Ordu’nun Ulubey ilçesi Sayacabaşı mevkisinde, yurt dışından aldığı eğitimlerle 10 yıl önce gözlemevini kuran ‘Astro Cumali’ lakaplı Cumaittin Turap, yıllardır beklediği ilgiyi göremedi. Gözlemevine ilgi kazandırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapan Turap, yine de öğrencilerin ilgisizliğinden yakındı. Çeşitli temaslar için Ulubey’de bulunan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’na kendi yaptığı gözlemevini gezdiren Turap, gözlemevinin aktif kullanılması için ordu Valisi irfan Balkanlıoğlu’ndan yardım istedi

Vali Balkanlıoğlu, Ulubey Sayacabaşı mevkiinde 2005 yılında açılan ve sahipliğini Cumaittin TURAP’ın yaptığı Türkiye’nin ilk özel rasathanesi (gözlem evi) olan NASA’dan alınan program şifresiyle anında dünyadaki gözlem evleriyle bağlantıya geçilerek online görüşmelerin yapılabildiği, uzay cisimlerinin ve gezegenlerin hareketlerinin canlı olarak izlendiği Astro Cumali Uzay Gözlemevi’ni hakkında bilgiler aldı.

Astro-Cumali-Uzay-Gözlemevi-2Astro Cumali Uzay Gözlemevi’nde yaptığı inceleme sonrası basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Vali irfan Balkanlıoğlu, “ Burada Cumaittin TURAP isimli bir kardeşimiz var. Yıllarca İsviçre’de kalmış, çocukluk hobisini burada gerçekleştirmiş. İsviçre’de bulunduğu sürece eğitim almış bir uzay gözlemcisi neyi gözlemler, neye bakar, hangi makinelerle gözlemlenir hepsini öğrenerek bilgi sahibi olmuş ve Ulubey’de bu hayalini gerçekleştirmiş” dedi.

Cumaittin Turap’ın gözlemevini kurarken her türlü fedakârlığı yaparak, maddi manevi hiçbir şeyden kaçmadığını belirten Vali Balkanlıoğlu, ”Yaptığı araştırmalarla uzay gözleminin en iyi buradan yapılacağına karar verip, gözlemevini bu alana kurmuş. NASA ve diğer uluslararası uzay istasyonlarıyla da irtibat halinde” diye konuştu.

Turap’ın ilgisizlikten yakındığını belirten Vali Balkanlıoğlu, ”Cumaittin beyi tebrik ediyorum. Türkiye’de en büyük teleskop burada. Çocuklarımızın uzaya olan merakını artırmak içinde dönem dönem okul çocuklarını da buraya getirmeyi planlıyorum” şeklinde konuştu.

Astro-Cumali-Uzay-Gözlemevi-4Ziyaretinden dolayı Vali İrfan Balkanlıoğlu’na teşekkürlerini sunan Cumaittin Turap, 35 yıl İsviçre’de işçi olarak çalıştığını ve 1995 yılında malulen emekli olduktan sonra memleketi Ordu’ya döndüğünü ve yaklaşık 1 milyon liraya kurduğu gözlemevine ilgi gösterilmesini özellikle okul öğrencilerinin gelmesini istediğini dile getirerek, “Gösterdiği yakın ilgi ve destekten dolayı Sayın Valim irfan Balkanlıoğlu’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?