• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ATMACALAR DOĞAL YAŞAMA ŞENLİKLE BIRAKILDI

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlediği Atmaca Halkalama ve Salım şenliği bu yıl Rize’nin Ardeşen ilçesinde gerçekleştirildi.


atmacalar-dogal-yasama-seklikle-birakildi-4Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen Atmaca Halkalama ve Salım programı Rize’nin Ardeşen ilçesi Armağan köyünde düzenlendi.

Atmaca Halkalama ve Salım programına, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Rize milletvekili Hasan Karal ve Osman Aşkın Bak, Rize eski milletvekili Nuster Bayraktar, Ardeşen Kaymakamı Emrah Yılmaz, Rize Belediye başkanı Dr. Reşat Kasap, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, AK Parti Rize İl başkanı Muhammet Avcı, Tunca Belediye başkanı Ahmet Naci Aytemiz, Ardeşen İlçe emniyet müdürü Ahmet levent Böke, AK Parti Ardeşen ilçe başkanı Sadık Bayraktar, Doğa Koruma ve milli parklar Rize İl müdürü Miktat Özyanık, Rize il genel meclis üyesi Zekeriya Bozkan, Rafting AS. Başkanı Fikret Yardımcı, İş adamı ve Ardeşen Gücü SK. Başkanı Adem Akbeniz, Rize eski Anap millet vekili Avni Kabaoğlu, Ardeşen Ziraat oda başkanı Turan Kabaoğlu, Rize, Pazar, Ardeşen, Fındıklı ve kemal paşa Atmaca derneklerinin başkanları ve çok sayıda doğa sever, Atmaca sever vatandaş katıldı.
Bölgede bu atmaca kültürünü yaşatmaya çalışanlardan biri olan Cemil Koçoğlu uzun yıllardır beslediği, doğaya saldığı halde yeniden kendisine dönen Şahin kuşu ile eşsiz bir gösteri yaptı.

atmacalar-dogal-yasama-seklikle-birakildi-2Koçoğlu; Atalardan doğu Karadeniz halkına miras kalan ve uzun yıllardır bu coğrafyada yapılan Doğan ve Atmaca familyasında bulunan yırtıcı kuş türlerinin bölge insanı tarafından Atmaca sezonu tabir edilen Ağustos, Kasım tarihleri arasında kısa süreli alı konulduğunu ve daha sonra yeniden doğaya salındığını ifade ederek, özellikle Doğan ve Şahin familyasının da Atmaca gibi bu bölgeye has özellik taşıdığını ifade ederken, yetkili mercilerin de bu konuda bölge halkının kültürünü yaşatabilmesi için gereken katkıyı sağlamalarını istedi.

Rize eski milletvekili Nusret Bayraktar: Her yıl geleneksel hale gelen ve resmiyet kazanan Atmaca salım programının Armağan köyünde olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek; Bizlerin ata sporu olan bu Atmaca, dedelerimizden miras kamış ve torunlarımıza aşılanacaktır, bizler sezon tabir ettiğimiz Atmaca yakalama tarihini Ağustosta başlatır Kasımda kapatırız, bu gölgede yaşayan insanlar bu uğraşı tamamen hobi ve ata sporu olarak yapmaktadır, kaçak avlanmaya her daim karşıyız, bu nedenle sertifikalı Atmacacılık için vatandaşın önü açılmalı, diye konuştu.

Rize milletvekili Osman Aşkın Bak’da konuşmasında şunlara değindi; Atmaca bu bölge için ve bölge insanı için bir kültür, bölge insanı bu kültürü öylesine benimsemişki, doğa ile iç içe olan bu bölge insanını daha güçlü kılmıştır, bizlerde bu bölgenin çocuklarıyız ve bizlerde sizleri mecliste Atmaca gibi temsil ediyoruz, diye konuştu.
Rize Milletvekili Hasan Karal’da Atmaca ile ilgili ilginç bir benzetme yaparak, Bizler bu bölgede atmacayla uğraşıyoruz bizler temelden Atmacayız, Rize’li olarak bizim sembolümüz Atmacadır, dışarıda bizi atmaca olarak tarif ederler bu vesileyle bu organizasyonu tertip eden herkese teşekkür ederim şeklinde konuştu.

atmacalar-dogal-yasama-seklikle-birakildi-3Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ise konuşmasında; “Bizler yırtıcı kuşları belgesellerde görürü orada izlerdik şimdi ise içinde yaşıyoruz, sizler bu geleneği yıllardır yapıyor ve yapmaya da devam edeceksiniz diye düşünüyorum, burada her vadinin bir hikâyesi var Atmaca hikâyeleri dinledik sizler bu kültürü gelecek nesillere taşıyacaksınız ve siz bu geleneği iş olarak değil keyifle yapıyorsunuz yani gönüllü yapıyorsunuz bu da bizleri sevindiriyor.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Protokol ve atmaca sevdalıları doğaya atmaca salımı yaptılar.

Kaynak: Haber & Foto: Salih Navdar

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?