• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ATMACALAR TÖRENLE DOĞAYA SALINDI

Karadenizlilerin atmaca hassasiyeti bir kez daha kanıtlandı. Artvin’in Arhavi ilçesinde yaklaşık 150 atmaca, düzenlenen törenle doğaya salındı.


Arhavi-Atmaca-Salımı1Karadenizlilerin hayvan sevgisi hele ki atmaca tutkusu bir başkadır. Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Güngören Köyünde düzenlen atmaca salımı törenine, Artvin Valisi Kemal Cirit, Rize Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yönetim Hizmetleri Daire Başkanı Cihangir Altun, Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Arhavi Kaymakamı Muhammet Önder, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Arhavi Avcılar ve Atmacacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Refik Lakerta ile çok sayıda atmacacı ile vatandaşlar katıldı.

Arhavi-Atmaca-Salımı5Atmaca salımı töreninde bir konuşma yapan Arhavi Avcılar ve Atmacacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Refik Lakerta, atmacaların ilk defa bu kadar ilgi ve sevgi ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Lakerta, “Bugün atmacalarımız için de çok güzel bir gün. Bizde hayvanseverler, doğaseverler ve atmacacılık kültürünü sevenler olarak son derece mutluyuz. Sayın Valimizin, daire başkanlarımızın ve milli parklar genel müdürlüğünün bizlere gösterdiği ilgiden oldukça memnunuz. Atmaca ve atmacacılık geleneksel bir kültür ve uzun yıllar devam edecek yaklaşık 2 bin 700 yıldan beri bu bölgede yaşayan insanların sürdürdükleri bir gelenektir. Atmacacılık kültürünü dedelerimizden devraldık. Usta çırak ilişkisiyle atmacacı yetişiyor ve yıllardır böyle yapılıyor. Biz dedelerimizden aldığımız bu geleneği aynı şekilde ama doğayı biraz daha koruyarak sürdürülebilir tabiatın içerisinde atmacacılık kültürünü gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Bu arada atmacalarında korunması ve onların da tabiat içerisindeki özgürlüklerine de saygı göstererek bu kültürümüzü sürdürmek istiyoruz. Bugün burada yaptığımız törenle atmacaların göç yollarına devam edebilmeleri için toplanmış bulunmaktayız. Yaklaşık 150 atmacaya halka takarak doğa salacağız.” dedi.

Arhavi-Atmaca-Salımı3Artvin Valisi Kemal Cirit ise, Avrupa’da yaşayan kuş türlerin %70’inin Türkiye’de yaşadığını söyledi. Bu kuş türlerinin sadece 250’ye yakınının Artvin’de yaşadığını belirten Vali Cirit, “Bazı kuş türlerimiz gerçekten tehdit altında ve biz bu tehdit altında olan kuşlarımıza da koruma önlemini bir şekilde kamu olarak, yerelde de özellikle avcı derneklerine çok büyük işler düşüyor. Artvin özelinde yaklaşık 90 tane kuş türü ilimizde ikamet ediyor ve bunlar, yerel kuşlar bir yere gitmiyorlar yazında kışında bizimle birlikteler. İşte atmaca tarzı göç yolu olarak buraları kullanan ve buralarda kısa bir mola veren bazı kuş türlerimiz var.

Rize ile Artvin bunu birlikte değerlendiriyor, birlikte ev sahipliği yapıyor bu kuş türlerine ve bizim Artvin’imizde sertifikalı 600 tane atmacacımız var. Yeni kurslar düzenleyerek önümüzdeki dönemde arttırmayı arzu ediyoruz. Bu bir kültür, bu kültüründe en güzel şekilde yaşatılması gerekiyor. Gelecek yıl daha farklı bir yöntemle doğaya salımını birlikte gerçekleştiririz ve bu ülkenin özelliklede av turizminde de var olduğunu, bütün Karadeniz bandının av turizminde var olduğunu bütün Türkiye’ye ve dünyaya buradan ilan etmek istiyoruz. Bugün burada Artvin ve Rizeliler var ama gelecek yıl umuyorum ki bir çok ilden, dışarıdan konuklarımız olur. Gerekirse özel olarak bizler davet edelim, bizler karşılayalım ki buradaki bir kültürü dünya tanısın. Ben gelen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar ise kendisinin atmaca kültürü olan bir aileden geldiğini belirterek, “Bende bir atmacacı ailesinin çocuğu olarak tüm atmacacılığın tüm serüvenlerini gören, bilen ve yaşayan, fırsat bulduğu taktirde de atmacayı seven biri olarak bu kültürün devam etmesi ve ettirilmesinin eko sistem dediğimiz tabiatı coğrafyayı hayvanları koruma sevme ve insanların mutlu yaşantılarının devamına katkı verdiğini ben şahit olarak duyurmak istiyorum. Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüz önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de atmaca ve atmaca gibi göçmen kuşlar Doğu Bölgesi Kafkaslardan gelen Çoruh Vadisinde Hopa Çayeli arasından güneye doğru gidiyor. Birde Balkanlardan, Trakya’dan, İstanbul’dan aynı yere geliyor. Bu halkalama sonucu merak ediyorum ki acaba iki aylık bir bebek atmaca doğduğu Kafkaslardan gitmek istediği yerin yolunu bulabiliyor, rüzgar yönüne göre çok güzel seyir halinde tek dahi olsa arkadaşlarının yollarını buluyor. Sonra tekrar geri dönüyor. Geri dönüşte de gidiş güzergahında acaba Balkanlardan gelenler bir daha buradan gelip gidiyorlar mı? Yoksa Balkanlardan gidenler buradan veya buradan gidenler Balkanlardan geri dönüyor mu? Bunun incelenmesi ve bu atmacaların halkalanmasının en faydalı olduğu konulardan biri bu olacaktır.” diye konuştu.
Arhavi-Atmaca-Salımı2Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yönetim Hizmetleri Daire Başkanı Cihangir Altun; “2002 yılında çıkardığımız kanun ile geleneksel olarak devam eden atmacacılığı kayıt altına alıp derneklerimizle birlikte götürmenin çarelerini aramıştık. O günden beri de çalışmalarımız sürdürüyorduk. Nihayet bu çalışmalar neticesinde bugün 150 atmacaya halka taktık. 1 adet atmacaya CPARES takarak doğaya salıcağız.

Artvin’in TürArhavi-Atmaca-Salımı6kiye’deki üç önemli göç noktasından birisi üzerinde bulunduğunu belirten Altun, “Artvin özellikle yaban hayatı açısından bakanlığımızın en önemli illerinin başında geliyor. Bakanlık olarak gerek atmacacık gerekse diğer türlerle ilgili olarak elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz.

Türkiye’de yaklaşık 10 ile 15 bin arasında kuş halkalanmaktadır. Bu bölgede yasal olarak bin 110 civarında kayıtlı atmacacı var. Kayıt dışı olanları da hesaba kattığımız zaman bu bölgede yaklaşık 4 bin atmacayı halkalamamız içten bile değil. Bu işlem tabiatın bilinmesi ve çözülmesi açısından son derece önemlidir. İnsanoğlu tabiattaki canlıları henüz isimlendirmekten aciz. Bu projenin bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Bundan sonrada bu kültürün yaşatılması hem de doğanın tahrip edilmemesi adına işbirliği yaparak güzel işler yapacağımızı düşünüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından yaklaşık 150 atamaca ile Arhavili atmacacı Muammer Alın’ın “Kara” isimli atmacasına Kuzey Doğa Bilim Koordinatörlüğünce uydu vericisi çip takılarak Vali Cirit tarafından doğaya salındı.

Törenin sonunda katılıcılar tulum eşliğinde horon oynadı.

Arhavi-Atmaca.-Salımı4Fotoğraflar: Muammer Alın

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?