• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ATÖLYESİNDE YÖRESEL EL SANATLARINI YAŞATIYOR

Arhavili ağaç işleri ve el sanatları ustası Metin Kuru, unutulmaya yüz tutmuş yöresel el sanatlarının yapılması ve yaşatılması yönünde büyük çaba sarf ediyor.


Atölyesinde-Yöresel-El-Sanatlarını-Yaşatıyor-2Arhavi’de el sanatlarına büyük önem veren ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel el sanatlarının yapılması ve yaşatılması yönünde büyük çaba içerisinde olan, ağaç işleri ve el sanatları ustası Metin Kuru, Arhavi Sanayi Sitesindeki atölyesinde kültürel değerlerini yaşatma adına mücadele veriyor.

Atölyesinde-Yöresel-El-Sanatlarını-Yaşatıyor-3Yöremizle özdeşleşmiş, insanının günlük yaşamlarında sıklıkla kullandıkları, âdete bölge insanını yani bizi tanımlayan eşyaları yaşatmaya, onları gelecek nesillere aktarmaya çalışıyor el sanatları ustası. Yöresel tarihi evler, serenderler, gudeli, sarğa, ğenskeli ve ahşap ev aletlerinin yanı sıra, kemençe, bağlama, gibi müzik aletlerini ve onların maketlerini yapan Metin Kuru, kültürel değerlerimize önem vermeli ve onu yaşatmalıyız diyerek adeta bir süre sonra unutulup yok olacak bu güzel eserlerin önemine vurgu yapıyor.

Atölyesinde-Yöresel-El-Sanatlarını-Yaşatıyor-4Birbirinden güzel el emeği çalışmaları sergileyen Metin Kuru’yu, Kaymakamlık ve Belediye destekliyor. Arhavi Kaymakamı Muhammet Önder ve Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Kuru’yu zaman zaman atölyesinde ziyaret ediyorlar.

Atölyesinde-Yöresel-El-Sanatlarını-Yaşatıyor-1Kaymakam Önder ve Başkan Hekimoğlu, hem kültürel değerleri yaşatma adına güzel çalışmalar yapan hem de ilçe ekonomisine ve Arhavi’nin tanıtımına katkı sağlayan ağaç işleri ve el sanatları ustası Metin Kuru’yu tebrik ediyorlar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?