• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

14 Nisan 2016

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI YETKİLİLERİ ‘’KADIN VE ÇEVRE PROJESİ’’ TOPLANTISINA KATILDI

Karadeniz Çevre Derneğinin (KAÇED) ‘’Kadın ve Çevre ’’ adlı projesinin ilk idari toplantısı Avrupa Birliği Bakanlığı uzmanları ile gerçekleştirildi.


KADIN VE ÇEVRE PROJESİ-Toplantı-1Avrupa Birliği’nin desteklemiş olduğu T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu-IV Çevre Hibe Programına, KAÇED ve LIFE e.V. (Almanya) ortaklığında hazırlayıp sunulan ‘’Kadın ve Çevre Projesi’’ adlı projenin ilk idari toplantısını AB bakanlığı uzmanları ile proje ofisimizde gerçekleşirdirildi.

Toplantıda Proje koordinatörü Yaşar Yeğen ve asistanı AB uzmanlarına proje faaliyetleri ile ilgili yaklaşık iki saat süren bir brifing verdi. Brifingde Almanya’da ve Türkiye’de gerçekleştirilecek faaliyetler ve bu faaliyet katılımcıları konusu hakkında detaylı bilgi verildi. Ayrıca, proje iletişim stratejisi ile proje yaygınlaştırma ürünlerinin tasarımı ve çoğaltımı konusu da AB uzmanlarına aktarıldı.

Bu önemli toplantıda, proje kapsamında Almanya’da gerçekleştirilecek çalışma ziyaretleri, çalıştaylar, eğitim seminerleri programları hakkında detaylı görüşme fırsatı da bulunuldu.

Proje koordinatörü Yaşar Yeğen yaptıkları çalışmayı şu şekide özetledi;

Kadın ve Çevre Projemizin üç özel amacı bulunmaktadır. Bunlar kısaca;

(a) Çevre sorunlarının çözümüne ilişkin sivil toplum örgütlerinde kadın inisiyatiflerinin geliştirilmesi ve doğa koruma konusunda politika önerileri geliştirebilecekleri canlı ve renkli bir diyalog zeminin oluşturulması;

(b) Çevre ve doğa koruma konularında bir dizi bileşik seminerler, konferans ve uluslararası çalışma ziyaretleri ve diğer destekleyici eylemler ile proje hedef gurubunun kapasitesinin ve becerisinin artırılması;

(c) Avrupa Birliği’nin üzerine inşa edildiği değerleri, işleyişi ve politikaları da dâhil olmak üzere, Cinsiyet eşitliği, kadın ve çevre, doğa koruma yaklaşımlarının anlatılması yolu ile kadın ve kız çocuklarının konumlarını güçlendirilmesi.

KadınveÇevreProjesi-2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?