• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

AVUSTRALYA KARADENİZ’DE ETKİNLİK YAPACAK

Avustralya ve Türkiye arasında güçlü bir kültür köprüsü kuruluyor. Bu kültür köprüsünde Karadeniz bölgesi de etkin rol oynayacak.


avustralyakaradeniz2Avustralya, bugüne kadar kültür ve sanat dünyalarına sayısız eser ve yetenek sunmuş oldukça zengin bir coğrafyaya sahip. Özellikle 1970’ler ve sonrasında çağdaş sanatlar, sinema, müzik, tasarım, gastronomi ve spor alanlarında uluslararası bir çok başarıya imza atan Avustralya’yı genç, heyecanlı ve yenilikçi bir bakış açısıyla yeniden tanıyacağımız 2015 yılı boyunca Türkiye’de çok sayıda etkinlik gerçekleştirilecek.

Avustralya eski Başbakanı Gillard’ın 2012 yılında yaptığı bir açıklamayla, 2015’te iki ülke arasında sosyal, kültürel ve tarihsel bir köprü kurulacağının ipuçları verilmişti. Avustralya hükümeti ve Avustralya Uluslararası Kültür Konseyi (AICC) işbirliği ile hayata geçecek 2015 Türkiye’de Avustralya, 2015 yılı boyunca aralıksız olarak devam edecek.

Avustralya’nın kültür sanat hayatına popüler bir bakış açısı sunarak daha geniş kitlelere ulaşmayı amaçlayan etkinlikler, ağırlıklı olarak İstanbul ve Ankara’da olmak üzere Bodrum, Mardin, İzmir, Diyarbakır, Göreme ve Karadeniz dahil Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleşecek.

Görsel sanatlar, tasarım, gastronomi, müzik, sinema, sahne sanatları, eğitim, spor ve teknoloji gibi kategoriler altında toplanacak olan bu etkinlikler, Anzak Günü kutlamalarına paralel ancak bağımsız bir atmosferde gerçekleştirilecek.

KARADENİZ’DE DAĞ BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI

Avustralya’nın sunacağı etkinlikler arasında Karadeniz bölgesi de ön plana çıkıyor. 2015 yılında Avustralyalı sporcuların katılacağı Karadeniz Dağ Bisikleti Şampiyonası yapılacak. Yer ve tarih ile ilgili bilgilerde netleşince kamuoyuyla paylaşılacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?