• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

AYASOFYA BÖLGE TURİZMİNİ HAREKETLENDİRECEK

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz Ayasofya; çevre düzenlemesiyle, restorasyonuyla, etrafındaki hediyelik eşya dükkânlarıyla şehrin kültür hayatına ve bölge turizmine hareket kazandıracak.


AyasofyaDüzenleme.1Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ayasofya Cami çevresinde TOKİ tarafından yaptırılan çevre düzenlemelerini inceledi.

Vali ve başkana incelemeleri sırasında Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız ile diğer görevliler eşlik etti.

ORTAYA ÇOK GÜZEL BİR GÖRÜNÜM ÇIKACAK

Ayasofya Cami’nin çevre düzenlemesiyle birlikte çok güzel bir görünüme kavuştuğunu ifade eden Vali Öz, “Belediyemiz, etrafından kalan boş alanların hem altyapısını hem de yeşil alan oluşturulması konusunda çalışmalarını tamamladığı zaman ortaya bir bütünlük içersinde güzel bir görünüm çıkacak” dedi.

AyasofyaDüzenleme2AYASOFYA’NIN RESTORASYONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR İHALE AŞAMASINDA

Ayasofya’nın girişinde TOKİ tarafından yapılan iş yerleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Vali, “Bu işyerleri yöresel ürünlerin üretildiği ve satıldığı mekanlar olarak değerlendirilecek.

Bunun yanında Ayasofya’nın restorasyonuyla ilgili proje Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından değerlendiriliyor. Kurulda görüşülerek gerekli düzenlemeler yapılıp en kısa zamanda son şekli verilerek restorasyon ihalesine çıkılacak. Ayasofya; çevre düzenlemesiyle, restorasyonuyla, etrafındaki hediyelik eşya dükkanlarıyla şehrin kültür hayatına ve bölge turizmine hareket kazandıracaktır.

MEZAR TAŞLARINA YENİ TEŞHİR ALANI

Ayasofya’nın bahçesinde bulunan ve geçmişi çok eskilere dayanan tarihi taş eserlerle ilgili de gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Vali Öz, “Eski dönemden kalan taş eserler ve mezar taşları ile ilgili de Kültür Bakanlığımız ile görüşüp uygun bir teşhir alanı oluşturmaya çalışacağız” diye konuştu.

AyasofyaDüzenleme344 BİNA KAMULAŞTIRILDI, 40 MİLYON ÖDEME YAPILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, “Büyükşehir Belediyesi olarak TOKİ ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz çalışmaları tamamlama şamasındayız. Burada, Ayasofya Cami’inin çevresini çarpık yapılaşmadan kurtarmak amacıyla 44 binayı kamulaştırarak yıktık. Hak sahiplerine yaklaşık 40 milyon TL ödeme yapıldı. Rekreasyon yapım çalışmaları bitirilme aşamasına geldi. Ayasofya’nın tarihi kimliğini ortaya çıkarmak amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesi çevre düzenlemesi yapım çalışmaları bitirilmesi ile bu tarihi mekan Türk ve dünya turizminin hizmetine sunulacak. Kentin balkonu diye tabir edilen Ayasofya’da, Trabzon’un yöresel el sanatları ürünlerinin satışı ve tanıtımının yapılacağı alanlar olacak. Tarihin, kültürün ve sanatın kenti olan Trabzon’un, Ayasofya bölgesindeki bu güzel birlikteliğin, şehrimizi ileriye taşıyacak, dünya kenti yapacak adımların en önemlilerinden biri olduğunu ve bunun gerçekleşmesi ile de mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?