• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

AYDER’DE KARDAN ADAM ŞENLİĞİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi bağlı Ayder yaylasında bu yıl 10’uncusu düzenlenen Kardan Adam Şenliği renkli yine görüntülere sahne oldu.


Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin turizm merkezi Ayder Yaylası’nda, Çamlıhemşin Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneğince (ÇADOSK) düzenlenen ve 2 gün süren şenlikte renkli görüntüler ortaya çıktı.

Hafta sonu etkisini artıran kara rağmen vatandaşlar horon oynayarak eğlendi. Bazı katılımcıların ise naylon ve şambrel ile kaydıkları görüldü. Jandarma ekipleri, yaylaya zincirsiz araç çıkmasına izin vermedi. Ekipler, zincir takmasını bilmeyen sürücülere yardım etti. Düşerek yaralanan vatandaşlara da sağlık görevlileri anında müdahale etti.

Kardan Atatürk’e Büyük İlgi

Ayder Yaylasındaki Kardan Adam Şenliği’nde bu yıl, Naci Edi ve beş arkadaşının yaptığı yaklaşık 4 metrelik kardan Atatürk figürü ilgi odağı oldu. Edi, arkadaşıyla birlikte kardan Atatürk’ün figürünü yaptıklarına dikkati çekerek, “Rize Meydanı’nda bulunan Atatürk heykelinin aynısını yapmaya çalıştık. Normalde iki günde yapabilirdik ancak hava şartlarından dolayı ancak 4 günde tamamlayabildik.” ifadelerini kullandı.

Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu ise, Rize Cumhuriyet Meydanı’ndan Atatürk heykelinin taşınması sırasında Rizelilere çok haksız eleştiriler yapıldığını belirterek, “Biz de Rizelilerin Atatürk’ü ne kadar çok sevdiğini göstermek için, çağırdığımız heykeltraş ekibin de desteği ile kardan Atatürk figürü yaptırdık. Çok güzel olmuş. Rizelinin bu konuda ne kadar hassas olduğu ve Atatürk’ü ne kadar sevdiğini göstermeye çalıştık. Şimdi spekülasyon yapanlar da var, ‘Atatürk heykelini kardan yaptılar, kar eriyecek’ diyorlar. Erirse gelecek yıl yeniden yapacağız. Atatürk her mevsim var. Yazın da kışın da” dedi.

Biatlon Türkiye Şampiyonası Düzenlendi

Kardan Adam Şenliği kapsamında Türkiye Kayak Federasyonu tarafından 10 ilden 110 sporcunun katılımıyla 2’inci Biatlon Türkiye Şampiyonası düzenlendi. Şampiyonada 2.5 kilometrelik kayaklı koşu ile parkuru tamamlayan sporcular yerde yatarak ve ayakta olmak üzere 4,5 kilogram ağırlığındaki yivli 22 kalibrelik ateşli tüfekle 5’er atış yaptı. Şampiyona vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

2 gün süren Kardan Adam Şenliğinde binlerce kişi 2 metre kar üstünde tulum eşliğinde horon oynadı. Bu arada yaylanın beyaz örtüsü üzerine dev Türk bayrağı serildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?