• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

AYDOĞAN TOPAL KUZEY’LE YENİDEN MERHABA DEDİ

Karadeniz müziğinin genç seslerinden Aydoğan Topal ikinci albümü Kuzey’le 8 yıl aradan sonra müzikseverlerle buluştu.Patikaa.com / Haber Merkezi


Karadeniz’den Evrenselliğe Açılan Yol; ‘Kuzey’ albümü çıktı…

Karadeniz müziğinin genç temsilcilerinden Aydoğan Topal ikinci solo albümü Kuzey’le yeni yıla merhaba dedi. Karadeniz’den Evrenselliğe açılan uzun bir yolu adımlayan Aydoğan Topal, ikinci solo albümü Kuzey’i dinleyicileriyle buluşturdu. 

İlk albümü (2009) Heyyamo ile adından söz ettiren ve canlı performanslarıyla da hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine ulaşan Topal, Kuzey’de de besteci kimliğini önde tutuyor. 

13 eserin yer aldığı ‘Kuzey’ albümünde, 12 eser Aydoğan Topal’a ait. Albümün yönetmen ve aranjesinde Selim Bölükbaşı yer alıyor. “Kalani Bana Birak, Sevdaluk, Yayla Zamani ve Kavali” eserlerinin aranjeleri de Aycan Yeter imzası taşıyor. Söz ve besteleriyle İbrahim Karaca, Akın Zurnacı, albüme katkıda bulundular.

Albümde Kemençe, darbuka ve elektro bağlamada yine Selim Bölükbaşı yer alırken, Resul Dindar, Selçuk Balcı, Niyazi Koyuncu, Ali Kal, Erdal Bayrakoğlu, Adem Gümüşkaya, Akın Zurnacı ve Salih Yilmaz vokalleriyle sanatçıya destek verdiler. Albüm görselleri de usta fotoğrafçı Ali Eşitmez tarafından çekildi.

Esen Müzik etiketiyle dinleyicisiyle buluşan ‘Kuzey’ albümünde ‘Aydoğan Topal’; uzun yıllarını verdiği müzik hayatında, evrensel müziğe giden yolda, yerel müziği sahiplenmekten geçtiğinin altını çiziyor. Türkiye’de alışıla gelmiş Karadeniz müziğine alternatif duruş niteliğinde olan bu albüm, gerek kullanılan enstrümanlarla gerekse bestelerle özgün müzik tarzı ve kendine has duruşuyla raflardaki yerini aldı. 

Farklı enstrümanların bir araya gelişini ise sanatçı ‘Aydoğan Topal’ şöyle yorumluyor: “Tulum kemençe ile dansa başlarken, gitarın saksafonu davet edişini, anne karnında ilk duyduğumuzda içimizi titreten o ritmi bulacağınız bu albüm; çaldığı enstrüman ile bütünleşip, notalara hayat verenlerin yarattığı sizlerle beni buluşturan samimi bir dostluğun ürünüdür”

Aydoğan Topal’ın, ‘Kuzey’ albümü tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda satışa sunuldu.

İşte Albümde Yer Alan Türküler

 1. Kalani Bana Birak  
  Söz: İbrahim Karaca  Müzik:  Aydoğan Topal  
 2. Virane  
  Söz: Anonim  Müzik:  Aydoğan Topal  
 3. Bende Başla Bende Bit  
  Söz ve Müzik:  Akın Zurnacı  
 4. Kestane  
  Söz: Anonim  Müzik:  Aydoğan Topal 
 5. Dereler   
  Söz: Anonim  Müzik:  Aydoğan Topal  
 6. Gürgen Yapraklari  
  Söz ve Müzik:  Aydoğan Topal  
 7. Sevdaluk   
  Söz ve Müzik:  Aydoğan Topal  
 8. Yıldızlar Dizi Dizi   
  Söz ve Müzik:  Aydoğan Topal  
 9. Aşk Mısın   
  Söz: Akın Zurnacı  Müzik:  Aydoğan Topal  
 10. Es Benden   
  Söz: Akın Zurnacı  Müzik:  Aydoğan Topal  
 11. Yayla Zamani  
  Söz ve Müzik:  Aydoğan Topal  
 12. Skani Sevdaluğepe  
  Söz: Aydoğan Topal  Müzik:  Selim Bölükbaşı 
 13. Kavali    
  Söz: Anonim  Müzik:  Aydoğan Topal 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?