• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

AYI, ARI KOVANLARINA SALDIRDI

Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Üçırmak köyü kırsalında arı kovanı dolu ahşap yapı ayı saldırısı sonucunda tamamen tahrip oldu. Bunu görenler kendini “Vay Ayı Vay” demekten alamadı.


Arhavi-Ayi-Saldirisi-2Artvin’de adeta “Vay Ayı Vay” dedirten olay yaşandı. Arhavi ilçesine bağlı Üçırmak köyünün kırsal bölgede arıcılık yapan eski belediye Meclis Üyesi Mehmet Altın’a ait arı kovanları ayı saldırısı sonucunda büyük zarar gördü. 25 yıldır arıcılık yapılan bölge son günlerde yabani hayvanların ve özellikle ayıların saldırısıyla adeta bu işi yapanları tehdit ediyor. Ayı’nın bal’a ulaşmak için yapmış olduğu tahribat büyüktü. Kovanları etrafa dağıtmasının yanında, ahşap yapıya da büyük zarar verdi ve kullanılamaz hale getirdi. Üçırmak Köyü, yayla kavuşumu olarak da bilinen Dağaste Mevkii’nde geçtiğimiz günlerde meydana gelen olayda zararın 7-8 kovanın tahrip edilmesi ve içinden bal’ın tamamen alınması ile sonuçlanmıştı.

Arhavi-Ayi-Saldirisi-3Son yıllarda ayılara yönelik koruma ve kollama nedeniyle bu hayvanların artması ve kendi yabani ortamlarından çıkıp köylere ve bu tip yerlere saldırması dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde kovanlarının yanına giden Altın, parçalanmış ve etrafa saçılmış arı kovanlarıyla karşılaşınca şaşkına döndü. Ahşap yapıyı tamamen kullanılamaz hale getirdiği kovanlara ve içerisindeki peteklere de büyük ölçüde zarar verdiği görüldü. Arı kovanlarını paramparça ettiğini belirten Altın, zararın önümüzdeki günlerde tekrar ayının saldırması durumunda büyümesinden endişe ettiğini dile getirerek konu ile ilgili yetkililerin bu sektörde çalışanlara ne tür çözüm üretebileceklerini açıklaması talebinde bulundu.

Arhavi-Ayi-Saldirisi-1

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?