• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

AYŞE HATUN ÖNAL KARADENİZ’DE KLİP ÇEKTİ

Farklı ve orjinal tarzıyla dikkat çeken, yaptığı müzikle alternatif isimlerden olmayı başaran Ayşe Hatun Önal, ‘Dur Dünyam’ adlı şarkısına Rize ve Artvin’de klip çekti.


Karadeniz sadece tatilcilerin değil, sanat dünyasının da ilgisini çekmeye devam ediyor. Bunun son örneğini Ayşe Hatun Önal oldu. Farklı ve orjinal tarzıyla dikkat çeken, yaptığı müzikle alternatif bir isim olan Önal, müzik adına yaptıkları ile de her zaman merak ediliyor. Bu kez klibini Karadeniz’de çekti ve yine gündeme oturdu.

Sözü ve müziği kendisine, düzenlemesi DJ prodüktör Mahmut Orhan’a ait olan Dur Dünyam şarkısının klibi Karadeniz’in en özel yerlerinde çekildi. Yönetmenliğini Serhat Hayri’nin yaptığı klip, Rize’nin Çamlıhemşin yaylasındaki Gito Yaylası, Artvin’in Arhavi ilçesinde ve Borçka ilçesinde olan Karagöl’de çekildi. Çekilen klip kısa sürede büyük beğeni topladı. Klibin bölgenin tanıtımına ve turizmine katkısı olacağı öngörülüyor.

Öte yandan Ayşe Hatun Önal, Sabah gazetesinde Sonat Bahar ile yaptığı röportajda Karadeniz ve çektiği klibe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bunca yer varken neden Karadeniz’de klip çektiniz?
Aslında Olay şarkısının klibinden önce bu kararı ben vermiştim. Son üç klibim stüdyo dışında çekildi ve bu artık çok hoşuma giden bir durum. Yaklaşık bir yıldır doğanın çoştuğu yerlerde klip çekmeyi çok seviyorum. Bodrum, Çeşme gibi insan elinin fazlacadokunduğu ve bozduğu yerlerle Karadeniz’in doğal güzellikleri kıyaslanamazdı, bu yüzden rotamızı hiç düşünmeden Karadeniz’e çevirdik. Mekanları ise birkaç doğa fotoğrafçısının çekimlerinden esinlenerek belirledim. Sonra yönetmenimizle konuştumve mekanları önerdim. Yönetmenimiz tesadüfen Karadenizli çıktı, bir hafta içinde hazırlıkları tamamladık. Tarih belirledik. Yola çıkacağız hazırlıklar tamam… Ama havadurumu bizden yana değil, tüm haftayı yağışlı veriyor. Biraz moraller bozuldu. Ama gidip, çekim yapmaya başladığımızda doğa bizden yanaydı, yağmur hep çekimimiz bittikten sonra yağdı. Hatta gökkuşağı bile gördük. Her yer yeşil, toprak görünmüyor, öylesine bir yeşillik bulutu altındaydık.

Özellikle o bölge olmasının sizin için özel bir nedeni var mı?
Bununla ilgili mi bilmiyorum ama bir his vardı içimde… Seneler önce rüyamdagökyüzüne uzanan bir salıncağa bindiğimi görmüştüm, sabah uyandığımda çok etkilendiğim bir rüyaydı bu. Seneler sonra bu klip için rüyamdaki gibi bir sahnenin içinde buldum kendimi. Gökyüzünün içinde bir salıncaktaydım. Sahne bitti tüylerim diken diken oldu. Aynı sahnede giydiğim pembe bir elbise var, Sudi Etuz marka… Tasarımcısı Şansım Adalı “Hangi şarkıda giydin pembe elbiseyi?” diye sordu, Dur Dünyam şarkısı deyince kısa bir sessizlik oldu telefonda. Çok şaşırdı. Çünkü o elbiseninyer aldığı koleksiyon Dünya ve Okyanus ismini taşıyordu… Üstelik kızlarından birinin ismi de Dünya. Böyle ilginç tesadüfler oldu yani… Yani bu klibi çekeceğim belliymiş de ben bir görevi yerine getirmeye gitmişim gibi hissettim.

Başınızdan ilginç şeyler geçti mi?
Drone ekibi Rize’den geldi. Onlar oranın yerlisi elbette. Ama biz o kadar yoğun bir çalışma içindeydik ki, onlar bile şaşırdı, “Biz bile buraları daha önce görmemiştik” dediler. Yönetmeniniz, görüntü yönetmenimiz Karadenizliydi. Onlar bölgeye hakimdi. Bunu avantaja çevirdik. Ama Karadeniz güzel ve muhteşem olduğu kadar zorlu da bir coğrafya. Bir yerden bir yere gitmek saatler alıyor. Bir klip çekmek için ayrılan süre ise kısıtlı. Biz de iki gün içinde elimizden geldiği kadar en güzel yerlere, hayalimizdekirotalara ulaşmaya çalıştık. Ama çok zorlandığımız zamanlar oldu. Düşünsene klipteki tek bir salıncak sahnesi için altı saat yol yaptık. Epey emek harcandı anlayacağın. Üstelik gittiğimiz yerler daha önce bir klipte hiç böyle görülmemişti. Diziler, filmler için bu emek harcanıyor ama klip için biz bir film özeniyle çalıştık. Gito Yaylası’na çıkmak için 3-4 saat tırmandık. Üstelik sözünü ettiğim yollar, uçurum, toprak, tek bir arabanın geçişine imkan veren zorlukta. Yüreklerimiz ağzımıza geldi, epey tedirgin olduk. Amayaylaya çıkınca karşımızdaki manzara nefesimizi kesti. Yani onca korkuya değdi.

Karadeniz’e ilk gidişiniz miydi?
Hayır ilk gidişim değil. Ara sıra iş için, konserlere gidiyorum ama yeterince gezip görme fırsatım olmamıştı. Ama daha önce gördüğüm fotoğraflardan az buçuk nerelere gitmem gerektiğini biliyordum.

Karadeniz sizi etkiledi mi?
Etkilemez olur mu… Nietzsche’nin dedigi gibi doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki, bundan dolayı beni de her zaman insanın az, doğanın çok olduğu yerler etkisi altına almıştır. Daha keşfettiğimiz ama klipte kullanmadığımız yerler var, diğer klibi de oralarda çekmeyi planlıyorum. Karadeniz bu anlamda çok verimli…

Tanıtım gibi olmuş aslında… Yurtdışında gösterilecek mi?
Keşke bu klip yurtdışında da gösterilebilse, müthiş bir ülke tanıtımı da olur aynı zamanda. Ama YouTube bunun için çok verimli bir mecra. Oradan izleyen birçok yabancı var.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?