• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

16 Ekim 2014

BAKANLIK İNCELEME BAŞLATTI

Rize’de İl Halk Kütüphanesi’nin  2 bin 900 kitabın kaydını düşerek hurdacıya satması ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından inceleme başlatıldığı öğrenildi.


Resim_1413383132


Patikaa.com / Haber Merkezi


Geçtiğimiz hafta Rize İl Kütüphanesi’nin bazı kitapları ihale yolu ile satarak kayıtlardan düşürmüş, Bir başka özel kütüphane tarafından alınmak istenen kitapların hurdacıya verilmesi tartışmasında ihaleyi alan Harun Eksilmez’in söz konusu değerli kitapları ilgili kütüphaneye bağışladığını Patikaa.com’da da haberleştirmiştik. Söz konusu satışla ilgili sivil toplum örgütlerinden tepkiler gelmiş,konu ulusal basına yansımış her kesimden tepki çekmişti. 

Bakanlık İnceleme Başlattı

Rize İl Halk Kütüphanesi’nde düşümü yapılarak Milli Emlak Müdürlüğü`ne devredilen 2 bin 900 kitabın, ihale yolu ile Milli Emlak Müdürlüğü tarafından satılması üzerine basında yer alan haberlerin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuyla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

Tanım Tartışması

Öte yandan Rize’de tepkilere neden olan satışın kanun ve tüzüklere uygun olduğu ifade edildi. Yapılan değerlendirmeye göre Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı`na bağlı Halk Kütüphaneleri’nde ki kitaplar taşınmaz olarak kabul ediliyor. Her bir kitap demirbaş numarası verilerek ilgili kurumun sorumlularına zimmetleniyor. Her bir kitap 15 yılını doldurunca veya tahrip olarak kullanılmayacak hale geldiğinde, masa, sandalye ve benzeri demirbaşlar gibi Milli Emlak Müdürlüklerine devredilerek düşümü yapılıyor. Milli Emlak Müdürlükleri ise 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu`nun  46. maddesine Maliye Bakanlığı’na gelir elde edilmesi amacıyla ihale yapılarak hurdacılara satılıyor. İl Halk Kütüphanesi’ndeki kitaplar kanunlara göre eser değil de demirbaş kabul edildiği için içeriğine bakılmadan 15 yılını doldurunca veya tahrip olup kullanılmayacak hale geldiğinde masa ve sandalyeler gibi hurdacılara satılıyor.

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?