• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

05 Kasım 2014

BALIKÇILIĞI BIRAKANA TEŞVİK TASARISI

Meclise sunulan tasarı ile balıkçılık ve avlanmada önemli değişiklikler düşünülüyor.


Balikci_teknesi_2Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Meclis’e sunulan 2015 yılı bütçe yasa tasarısında, su ürünleri alanında yapılacak yeniliklere yer verildiği öğrenildi. Su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir işletilmesi ve stoklar üzerindeki av baskısının azaltılması amacıyla su ürünleri ruhsat tezkeresine sahip 10 metre ve üzeri balıkçı gemisi sahiplerine, gemilerinin avcılıktan çıkarılması karşılığında gemi boyuna göre destekleme ödemesi yapılacağı bildirilirken. Türkiye’nin 26 milyon hektar su alanına sahip olduğu belirtilerek, yapılacak çalışmalar söyle sıralandı:

Hayalet Avcı Araçları Azalacak

Bakanlık kontrolsüz avcılık  avcılık faaliyetlerinin deniz kirliliğine  etkisini azaltmak için de harekete geçti. Hazırlanan taslakla denizlerde istenmeden kopan ve terk edilmiş olan av araçlarının denizden çıkarılarak bu av araçlarının verdiği zararın azaltılması, deniz ekosistemi ve biyo çeşitliliğinin korunması, balıkçılara av aracı kayıplarının azaltılması için eğitim verilmesi, kayıp av araçlarının etkileri hakkında farkındalık yaratılarak kayıp av aracı miktarının azaltılması ile balıkçıların av aracı masraflarının azaltılması, denizel çevrenin korunması, su ürünleri stoklarının zarar görmesi önlenerek ticari avlanabilir stok miktarının artırılması hedefleniyor.

Üretimler Artacak

 2014’te 4 milyon adet yavru levrek, 3 milyon adet yavru çipura, 4 bin adet kalkan bağlı yavru üretimi hedefleniyor ayrıca alınan bilgilere göre atıl durumda bulunan göletlerimizin üretime kazandırılmasıyla ülke ve yöre insanına ekonomik katkı ve istihdam sağlanması, yörede yaşayanların refah seviyesinin yükseltilmesi amacıyla göletlerde su ürünleri yetiştiriciliğinin yapılması sağlandı. 2013’te 3 milyon 500 bin adet balık yavrusu ile balıklandırma yapılması planlanmıştır. 2014’te içsu kaynaklarında yaklaşık 4 milyon adet sazan yavrusu ile balıklandırma yapılacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?