• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

BALIKÇILIK AV SEZONU “VİRA BİSMİLLAH” NİDALARIYLA AÇILDI

2015-2016 Balıkçılık Av sezonu 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de başladı. Karadenizli balıkçılarda Vira Bismillah” nidalarıyla denize açıldılar.


BALIKÇILIK-2015AVSEZONU-5Balıklılar “Vira Bismillah” nidalarıyla yeni sezona merhaba dedi. Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Çarşıbaşı Kaymakamlığı ve Belediyesi’nin organize ettiği 2015-2016 Balıkçılık Av sezonu Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün katılımıyla açıldı. Bürokratların, balıkçıların ve halkın katılımıyla gerçekleştirlen yeni balık sezonunun açılışında tekneler ve gemiler “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı.

Balıkçılığın bölgemiz için önemli bir geçim kaynaği olduğunu ifade eden Trabzon Valisi Abdil Celil Öz “Yeni sezonu bereketle, hayırlı uğurlu olması dileğiyle açıyoruz. Bölge ekonomisi için önemli bir sektör olan balıkçılık doğrudan 5500 kişinin, dolaylı olarak 10 bin kişinin ekmek kapısıdır.
Bu sektör aynı zamanda son yıllarda bilimsel araştırmalar ve sürdürülebilir projelerle alınan mesafe açısından daha önemli bir hale geldi.

Sektörde bir başka önemli bir nokta tuttuğumuz balıkları işleyerek sanayi ürünü haline getirerek ihracaatta da gelir elde etmeye başladık. Ama gelinen noktada bu mesafe yeterli değil. Yeni yatırımlara araştırma geliştirme faaaliyetlerine ihtiyacımız var.

BALIKÇILIK-2015AVSEZONU-4“15 Milyon TL yatırımla Su Ürünleri Gen Bankasını İnşa Ediyoruz”
Merkez Su Ürünleri Araştırma Entitümüz Trabzon’da konuşlanmış durumda. Ve Ülkemizin balıkçılık alanındaki araştırmalarında önemli bir görev icra ediyor. Bu alandaki yeni bir yatırıma büyük bir hızla devam ediyoruz. 15 milyon TL yatırım bedeliyle Su Ürünleri Gen Bankasını inşa ediyoruz. Burada bütün Türkiye’nin çevre ülkelere de hitap edecektir. Su Ürünleri Gen Bankası ve Araştırma Merkezi ve aynı zamanda biyoteknolojisini araştıracak ve yeni üretimleri geliştirecek bir merkez olacaktır.Aynı zamanda burada bir Balıkçılık Müzesi de ortaya çıkacak ve şehrimize bu yönüyle de zenginlik katacaktır. Enstitümüzün diğer kurumlarımızla birlikte bölgemizde avcılığı ve balıkçılığı geliştirme ve bilimsel temelli oluşturma konusunda ciddi çalışmaları var.

“Balıkçılık İzleme Sistemini Türkiye Adına Trabzon’dan Yöneteceğiz”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığmız ile işbirliği halinde BAKİS dediğimiz Balıkçılık İzleme Sistemini yine Türkiye adına Trabzon’dan biz oluşturuyorz. Tüm Türkiye’ de balıkçı gemilerinin izlenmesi ve faaliyetlerinin takip edilmesine sağlayacak mekanizmayı da buradan kurmuş olacağız. Dolayısısıyla biz bindiğimiz dalı kesmemek , sektörün sürdürülebiliriliğini sağlamak için ,araştırma denetim ve üreticilerimizin işbirliği ve bilinçlenmesiyle beraber bu sektörü iyi götürmek istiyorum.

BALIKÇILIK-2015AVSEZONU-3Avlanma Şartlarına Uyarsak Bu Deniz Bizleri Ve Bizden Sonraki Nesillerimizide Besler
Devletimizin bu anlamda gerekli destekleri var. Bu alanda çalışanlara ÖTV siz akaryakıt konusunda , eğitim ve araştırma konusunda destekler veriyor. Üretici firmalara Tarım Ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu gibi kurumlar aracalığıyla ciddi destekler veriyor. Bundan sonra bize ne kalıyor, su ürünleri, avcılık ve kooperatifçilik alanındaki kooperatiflerimizin vatandaşlarımızın sezona uymak, avlanma şartlarına ve kriterlerine uymak bindiği dalı kesmemek, sürdürülebililirliği sağlamak, kurumlarımızla işbirliği yapmak ve eğitim denetim konusundaki çalışmalara katkıda bulunmak kalıyor. Eğer bu koşullar sağlanırsa bu deniz bizleri ve bizden sonraki nesillerimizi de besler. Ama bunu yapmazsak bu denizleri kuruturuz ve gelecekte bu nimetlerden, geçim imkanlarından mahrum kalırız. Bu konuda ciddi bilinçlenme olduğunu ve her geçen yıl önemli mesafeler aldığımızı memnuniyetle görüyoruz. Sezonun verimli, kazasız ve bereketli olmasını diliyorum, bütün balıkçılarımıza ve kooperatif başkanlarımza teşekkür ediyorum “şeklinde konuştu.

Karadenize kıyısı olan bütün Belediyelerin denizin kirlenmemesi için gerekli önlemleri alması gerektiğini belirten Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu “Karadeniz Balıkçılığın anavatanı ,Trabzon ise asıl ocağı. Bu vesileyle Karadenizin kıyısında komşu olan tüm ülkelere önemli görevler düşüyor. Denizimizi kirletmemiz lazım.. Bütün şehirlerimizin biyolojik arıtma başta olmak üzere taş ocakları, maden yatakları, ve derelerimizin de denizlerimizi kirletmemesi hepimizin görevidir” şeklinde konuştu.

BALIKÇILIK-2015AVSEZONU-2Açılışta konuşan Doğu Karadeniz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Mutlu ise “Sezonun kazasız belasız, bol kazançlı ve bereketli olmasını diliyorum. Geçen yıl ki sezon açılısında Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün kurulması istedik ve kuruldu. Bu sene de Su Ürünleri Bakanlığı’nın kurulmasını istiyoruz.

Karadeniz ülkemizin su ürünlerinin yarısından fazlasının üretildiği bir deniz olduğunu belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit Gülbay ise “Hamsi Karadeniz’deki doyuruculuğun yanı sıra bereketin sembolüdür. Denizimizde , ilimizde 1176 adet 5-50 metre arası balıkçı teknesi ile 5595 balıkçı tayfası ülkemiz karasularında balıkçılık sektörüne önemli bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca 5200 adet amtör balıkçı avcılık yapmaktadır” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?