• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

21 Ekim 2014

BAŞARILI REKTÖR UNESCO ‘DA

Giresun Üniversitesi rektörü Attar UNESCO Genel Başkanı  İrina BUKOVA ile görüştü.


par1

Patikaa.com / Haber Merkezi


İngiltere’nin Oxford şehrinde düzenlenen, “Oxford Liderler Zirvesi”ne katılarak, “Socrates Ödülleri” kapsamında layık görülen; “En İyi Bölgesel Üniversite” ve “Yılın Yöneticisi” ödüllerini törenle alan Giresun Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Aygün ATTAR, Fransa’nın başkenti Paris’e geçerek UNESCO Genel Başkanı  İrina BUKOVA ile görüştü.

Kadınların eğitilerek toplumda aktif konuma gelmeleri, akademik hayatta etkin olmaları ve en önemlisi bu konuların akademik disiplin çerçevesinde ele alınmasına hizmet edecek bir eğitim çalışmasının Giresun Üniversitesi’nde (GRÜ) açılması konusunda talebin dile getirildiği görüşmenin son derece samimi bir ortamda gerçekleştiği öğrenildi. 

Görüşmede UNESCO başkanı BUKOVA, GRÜ’nün yaptığı çalışmalardan övgüyle bahsederek memnuniyetini dile getirdi. Ayrıca UNESCO olarak kadın erkek fırsat eşitliği ve eğitim alanlarında yapılacak tüm çalışmalarda Giresun Üniversitesine destek vereceklerini ifade etti.

Çalıştay İçin Davet

Prof. Dr. Aygün ATTAR ise; 2015 yılının Birleşmiş Milletler (BM) “Bin Yıl Kalkınma Programı” çerçevesinde önem arz ettiğini ve Pekin Kadın Çalıştayının da 20. yıldönümüne denk gelmesi nedeni ile yapılmasını planladıkları “3. Uluslararası Kadın Çalıştayı”na, UNESCO başkanı olarak katılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

GRÜ tarafından Mayıs 2014 tarihinde dünyanın 30’dan fazla ülkesinden katılımcının iştiraki ile gerçekleştirilen ve büyük ses getiren Kadın Çalıştayının “Sonuç Bildirgesi” nde öne sürülen problemlerin çözümlenmesi için eğitimin önemi ve üniversitelerin rolüne özellikle vurgu yapan rektör Attar ; “Bir kadın, anne ve başarılı bir yönetici olarak; kadınların hayatın her aşamasında ve eşit şartlarda bulunması gerektiğine inanıyor ve bu inancın hayata geçmesi için hem kendim hem de başında bulunduğum kurumumla büyük çaba sarf ediyoruz. Tüm dünya aynı duyarlılıkla bu çalışmaların farkında olur ve katkı sunmada çaba gösterirse, bu düşüncelerin gerçekleşmesi daha kolay olur” diye konuştu.

Paris’te UNESCO başkanlık binasında gerçeklesen görüşmede, ayrıca UNESCO kadın erkek fırsat eşitliği birim başkanı Saniye CORAT, eğitim müşaviri Cynthia GUTTMAN ve Giresun Üniversitesi Dış İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Sirin DİLLİ’de hazır bulundu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?