• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

BASIN KONSEYİNDE VİÇELİ BİR BAŞKAN

Türkiye’nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Basın Konseyinin başında aslen Rize Fındıklı’lı (eski adı viçe) Pınar Türenç yer alıyor.


pınar-türenç-basın-konseyi2


Patikaa.com / Haber Merkezi


Türkiye’de faal gazetecilerin kurdukları, bağımsız niteliğe sahip olması için tüzel kişiliğe haiz bulunmayan, iletişim özgürlüğü, meslek etiği ve ilkelerini savunan bir özdenetim kuruluşu olan Basın Konseyinin başkanı Pınar Türenç aslen Rize’nin Fındıklı ilçesinden. Eski adı Viçe olan bu güzide ilçemiz önemli bir görevde kendi evladının yer almasının gururunu yaşıyor.

Aynı zamanda Basın Konseyi’nin ilk kadın başkanı olma özelliğini de taşıyan Türenç, zaman zaman memleketi Fındıklı’ya da gelmeyi ihmal etmiyor.

İşte Pınar Türenç’in Biyografisi

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesini bitiren Pınar Türenç, mesleğe Milliyet gazetesinde başladı. 13 yıl Milliyet’de muhabirlik, röportaj ve siyaset yazarlığı yaptı. 1980 yılında Rus-Afgan savaşını izledi. Milliyet’de iken ‘’Röportaj ve haber’’ dallarında 2 kez’’ yılın gazetecisi’’ seçildi.

1986-1990 yıllarında Güneş gazetesinde çalıştı. Burada da’’ yılın röportaj’’ ödülünü aldı.. 1990 yılında özel televizyonların Türkiye’de yayına girmesiyle o dönemdeki adı Magıc Box olan Star TV’ ye geçti. İlk özel tv ‘de siyaset haberlerine imzasını attı.

1995’de Kosova ve Kuzey Irak savaşlarını izledi, Saddam’ın sarayından yayın yaptı. Liderlerle, devlet başkanlarıyla, başbakanlarla röportajları yayınlandı. İkinci kez Star tv’ye transfer oldu ve ‘’Pınar Türenç’le 8. gece’’ programını hazırlayıp sundu. 1999 yılında Hürriyet’e geçti ve Burada 2 YIL röportaj yazarlığı yaptı. 2002 yılından itibaren TV 8’de ‘’Pınar Türenç’le Güncel’’ programını hazırlayıp sundu.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde meslek dersleri de vermiş olan öğretim görevlisi Pınar Türenç çok sayıda sivil toplum örgütünün yönetiminde çalışmakta.

Deprem ve afete hazırlık derneği kurucu üyeliği,Kızılay Şişli şube yönetim kurulu üyeliği görevlerinde de bulunan Türenç , Rize Vakfı yönetim kurulunda görev yapmakta.

Pınar Türenç, ayrıca Kadının siyasete girmesi için çalışan KADER- kadın adayları eğitme ve destekleme Derneğinin genel yönetiminde 10 YIL hizmet verdi… 2002 genel seçimlerde İstanbul 3. bölge milletvekili adaylığının yanısıra 2004 yerel seçimlerde,kadının da adaylığı adına, İstanbul Büyükşehir belediye başkan adaylığı görevini üstlendi.
Basın Konseyi Başkanlığına haziran 2013’de oy çokluğu ile getirilen Türenç, Türkiye çapındaki bir basın kuruluşuna seçilen ilk kadın oldu.

Tutuklu gazetecilere özgürlük için de çalışan Türenç, Silivri cezaevindeki tutsak gazetecilerin yaşamını ve dayanılmaz koşulları içeren ”Gazeteci gözüyle Silivri gerçeği” kitabını yazdı.

Kitabın ingilizce özetini de hazırlayıp, yurtdışındaki basın kuruluşlarına, Avrupa Parlamentosu milletvekillerine,AB’deki ilgili bölümlere gönderdi.

Marmara Üniversitesi ‘de öğretim görevlisi de olan Pınar Türenç, gazeteci-yazar Tufan Türenç ile evlidir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?