• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

BAŞKENT’TE HORON VE HAMSİ BULUŞTU

Rize Dernekler Federasyonu ve Yenimahalle Belediyesi’nin işbirliğinde Başkent Ankara’da düzenlenen “Hamsi Şenliği”nde 1,5 ton hamsi dağıtıldı.


AnkaraHamsiŞenliği-7Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) ve Yenimahalle Belediyesi Başkent’teki Karadenizlileri Batıkent’te bir araya getirdi. Binlerce Karadenizli Batıkent Meydan AVM önünü saatler öncesinde doldurdu.

Karadenizliler Batıkent’e Aktı

AnkaraHamsiŞenliği-4Yenimahalle Belediyesi, Başkent’teki Karadenizlileri Batıkent’te bir araya getirdi. Binlerce Karadenizli Batıkent Meydan AVM önünü saatler öncesinde doldurdu. 1,5 ton hamsi ekmeği horonlar oynayarak kısa sürede bitiren Karadenizliler, Batıkent’te Karadeniz rüzgarı estirdi. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Karadenizli hemşerileri ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Karadeniz insanı merttir, yiğittir. Bu ülkenin birlik ve beraberliğinin teminatlarından biridir. Bugün Karadenizli hemşerilerimle bir arada olmaktan ve onlarla birlikte hamsi ekmek yemekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

15 Bin Vatandaşa Hamsi Ekmek

AnkaraHamsiŞenliği-6Rize Dernekleri Federasyonu ve Yenimahalle Belediyesi’nin işbirliğinde gerçekleştirilen Hamsi Şenliği, halkın geniş katılımıyla Batıkent Meydan AVM önünde kutlandı. Yaklaşık 5 bin kişinin 1,5 ton hamsi tükettiği şölende, hamsi ekmek için uzun kuyruklar oluştu. Kemençe ve tulum eşliğinde horon tepen Karadenizliler, Karadeniz’in yükselen yıldızı Selim Tarım konseri ile kendilerinden geçti.

AnkaraHamsiŞenliği-2Yöresel kıyafetler giyen kadınların da dikkat çektiği şölende, Başkan Yaşar tezgâhın başına geçerek hem hamsi pişirdi hem de vatandaşlara hamsi ekmek dağıttı. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılayan Yaşar yaptığı konuşmada, “Denizi olmayan Ankara’da gurbette yaşayan Karadenizlilere bugün Karadeniz’i yaşatıyor olmaktan, onlarla birlikte hamsi ekmek yemekten büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Hamsi Berekettir

AnkaraHamsiŞenliği-8Rize Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Babal da Yenimahalle Belediyesi’ne katkıları nedeniyle teşekkür ederek, “Hamsi Karadeniz’de bereket demektir. Yetmeyebilir diye endişelendiğimiz hamsi, tüm hemşerilerimize bol bol yetti. Ancak 15 ton da olsa bugün dağıtabilirdik. Ancak bu sene Karadeniz’de hamsi de az çıktı. Bu şenlikle hem Karadeniz kültürünü Başkentlilere tanıttığımız için hem de Karadenizli hemşerilerimizi bira araya getiriyor olmaktan mutluyuz” dedi.

AnkaraHamsiŞenliği-3

AnkaraHamsiŞenliği-5

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?