• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

01 Ağustos 2014

BATUM’DA NERELERİ GEZMELİ?

Burnumuzun dibinde olan Batum’a gitmek artık çok kolay. Peki bu şehirde nereleri gezmeli? İşte Batum’a gitmek için 5 neden…

 


batum2Küçük bir bavula sığdırdığın eşyalarınla yola çıkıp, tanıdık sokakları yeniden keşfetmek üzere Cuma’yı hafta sonuna katıp gitmeli… Eski hafızanı farklı detaylar doldurmalı, resmi tamamlamalı…

Yaz tatilini doya doya yaşayamamış biri olarak gittim Batum’a. Daha önceki Batum Seyahatimde aklımda kalan her şey beni gülümsetiyorken, bu güzel anıyı tekrarlamamak olmazdı.
Bu sefer farklı bir heyecan, farklı bir ben… Zaman akıyorken, ben yenileniyorken Batum da değişmiş, yenilenmiş. Yepyeni binaları, gelişen sahil şeridi ile bu kez çok daha dinamik karşıladı beni. Bir yıl gibi kısa zamanda bu kadar gelişme; her yıl Batum’a gitme nedeniz olabilir .
İşte bu seferki Batum seyahatimin aklımda kalan noktaları, yapmadan olmazları…

Batum Gezi Rotasına Neler Katmalı?

• Öncelikle seçeceğiniz otel sizin ulaşımınızda çok önemli. Bütçenize göre alternatifli bir çok otel imkanı bulunan Batum’da her yerin birbirine yakın olduğunu da belirtmem gerek. Ben hem eski Batum’a hem de sahile yakın olması açısından Radisson Blu’da konaklamayı tercih ettim. Eğer genel tatil tercihiniz deniz değil de havuzda vakit geçirmek ise Radisson Blu açık & kapalı havuz seçenekleri ve spası ile tercih nedeni olabilir. Batum ve Batum sahilini gören, bir bölümü baştan aşağıya cam olan odaları ise yorgunluğunuzu atmak için sığınma bahaneniz…

• Eski Batum sokakları ‘nda hayatı biraz yavaşlatın, tarihi binaların eski pencerelerinden bakan teyzeleri, kapının önünde bastonundan destek alarak oturan dedeleri izleyin. Biraz kendinizi, biraz geçmişinizi, daha çoook geleceğinizi düşünün. Sonra sokakları turlarken unutun anı… geleceği.. Akışına bırakın şehrin rüzgarına kendinizi.

• Batum’a giderken bikininizi, havlunuzu, güneş kreminizi almayı sakin unutmayın!
Şehrin denize ulaşan her noktasından denize girebilir, Karadeniz’in en narin kıyısında olduğunuzu dümdüz ve tertemiz denizine girerek anlayabilirsiniz.

• Alfabe Kulesi: 130 metre yüksekliğindeki Gürcü alfabesinin 33 harfi yazılı olan kuleyi mutlaka görmelisiniz.

• Henüz İngiltere’ye gitme fırsatı bulamamış beni Batum’da en heyecanlandıran şeylerden biri 55 metre yüksekliğindeki Panoramik Tekerlek oldu. Yükseklik korkunuz yoksa ve hava şartları müsaitse mutlaka Panaromik Tekerlek üzerinde Karadeniz’den batan güneşi izleyin derim.

• Her şehrin buluşma noktası vardır. İstanbul’un Taksim’i, Ankara’nın Kızılay’ı, Batum’un ise Piazza Meydanı… Meydan’da kulağınıza çalınan canlı müziğe meydandaki sanatsal yapılar, mozaikler eşlik ediyor. Meydana gittiğinizde oradaki kafelerden birine oturmadan tüm meydandaki kafelerin yapılarını, tavanlarındaki işlemeleri incelemenizi şiddetle öneririm. Her kafe ayrı bir işçilik ve ayrı bir güzellikte. Saat başı kiliseden gelen çan sesleri, canlı müziğin tınısı eşliğinde sohbet ederek Batum halkına karışmalı, turist görüntünüzü bir kenara bırakmalısınız.

• Batum sokaklarını turlarken mutlaka yolunuz Astrolojik Saat’e düşmeli. Avrupa’nın farklı şehirlerinde de bulunan “astrolojik saat” güneşin, ayın, burç yıldızlarının ve gezegenlerin zaman içinde konumlanmaları ve dizilişleri gibi astrolojik tüm detayları kulede ihtişamı ile bütünleşmiş.

• Neptün Meydanı: Batum Drama Tiyatrosu’nun karşısında bulunan Neptün Meydanı’nda deniz tanrısının bronz heykeli bulunuyor. Burada bulunup fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

• Dolphinarium: Yunuslara bu kadar yakın olmak, onların hayatlarına dokunabilmek gerçekten çok ilgi çekiciydi. Özellikle çocukların ilgisini çeken bu aktivite onları doğal yaşamdan uzaklaştırsa, eğitimleri onlar için biraz ağır olsa da görmek isteyenler için tavsiye edilebilir bir etkinlik.

• Denize çıkan yollardan birinde ise kenarında upuzun bambular bulunan, dans eden fıskiyelerle lazer showları oluyor. Sahile uzanan bu yoldaki gördüğüm en ilginç ilginç nikah salonuna bakmadan, sahildeki kafelere uğramadan dönmeyin.

• Botanik Bahçe: Huzuru, bir tarafı deniz bir tarafı farklı tonda yeşili barındıran, 2500’den fazla bitki ve ağaç içinde bulmak ister misiniz? Ya da şöyle söyleyeyim etrafınızda tek ses kuşların cıvıltısı olsun isterseniz mutlaka ama mutlaka kendinizi Avustralya, Yeni Zellanda, Himalay, Doğu Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Meksika ve Akdeniz bölgelerinin çeşitli bitkilerin bulunduğu Botanik bahçede doğaya teslim edin.

• Gonio Kalesi: Batum’un 12 kilometre güneyinde olan kaleyi ziyaret edebilir içinde olan müzesindeki kalıntıları inceleyebilirsiniz

Batum’da Ne Yenir?

Öncelikle hangi mekanı tercih ederseniz edin yemekleri ortaya ve çeşitli olarak seçerek tüm lezetlerinden tatmanızı öneririm. Tercih edeceğiniz hangi mekan olursa olsun Batum’un genelinde çok lezzetli yemekleri gayet uygun bir fiyata yemek mümkün.

Khachapuri: Peynir ve hamurun mükemmel uyumu olan bu geleneksel lezzetin 3 farklı versiyonu bulunuyor. Kayık şeklinde olan Khachapuri benim en sevdiğim. Aynı zamanda şişte yapılan Khachapuri ve pizza biçiminde olan versiyonları da var. Gürcü ve farklı birkaç peynirin karışımı ile yapılan bu yöresel lezzet muhteşem tadının yanında oldukça doyurucu. Hangi şekil khachapuri’den tercih ederseniz edin yanına armut aromalı meşhur içeceklerinden içmeyi unutmayın.

Gürcü Şarabı: Şarabın ülkesine gittiğinizi hatırlatmak isterim. O yüzden gitmişken eğer şarapla aranız iyi ise beyaz ve kırmızı olmak üzere her yemeğin yanına şarabınızı da dahil edin derim.
Şarap olur da peynir hiç olmaz mı? Şarap için ya da içmeyin mutlaka yemeğinizin yanına Gürcü peynirlerinden söyleyin, hatta eğer bavulunuz uygun ve muhafaza edebileceğinizi düşünüyorsanız yanınıza bile götürebilirsiniz.
Patatesin lezzetini tekrar hatırlamak için masanıza patates kızarması istemeyi unutmayın.
Mekan olarak 3 gün boyunca Riviera Restoran’da akşam yemeğini, Acaruli Khaçapuri için Cafe Retro’da öğle yemeğini, Sanremo Restoran ve Acharuli Gvinis Sakhli ‘de öğle yemeği ve muhteşem şaraplarının tadımını yaptım

Batum Gecelerinde Ne Yapmalı?

• Ben Cumartesi gecemi Radisson Blu roof’ta Batum manzarası eşliğinde Band Surprize adlı grubu dinleyerek geçirdim. Cake, Lenny Kravitz gibi sanatçıların en sevilen şarkıları yorumlayan grup, tüm herkesi kendi coşkusuna kattı, bize müthiş bir gece yaşattı.
• Daha sakin bir alternatif arayanlar ise Eski Batum sokaklarında olan pub’lara gidebilir ya da Piazza Meydanı’nda hafif müzik eşliğinde içkisini yudumlayabilir.

Batum Hatırası Olarak Ne Almalı?

• Şarap ülkesinden alınabilecek en iyi seçeneklerden biri tabii ki şarap almak! Kırmızı, beyaz ve rose çeşitlerinden bir veya bir kaçından ülkenize dönerken götürmenizi öneririm.
• Sahilde satılan magnetler hem uygun hem de içlerinde çok eğlenceli olanları var. Kalabalık bir gruba hediye almak için ideal. Magnetler 2 ila 4 Lari arasında değişiyor.

Batuma Gitmek İçin 5 Nedenim

• Pasaportunuz, vizeniz olmadan nufüs cüzdanınızla gidebileceğiniz ender ülkelerden biri. Üstelik İstanbul’dan uçakla 1 saat 50 dakika.
• Peyniri, salataları, balıkları ile çeşitlenen zengin mutfağı ve ona eşlik eden uzun saatlere yayılmış sofraları…
• Hayatınızı yavaşlatmak için size tüm imkanı yani huzuru sunan bir şehir olması
• Aşkı içine katan bir şehir olması.
• Türk kahvesi tiryakisi biri olarak kahveyi kesinlikle bizden çook daha iyi yapmaları

Hilal Meriç / Hürriyet

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?