• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

10 Kasım 2015

BİR BAŞKADIR KARADENİZ PEKMEZİ

Doğu Karadeniz bölgesinde sonbaharın gelmesi ile birlikte üzüm bağlarında hareketlilik yaşanırken, bağlardan toplanan üzümlerden elde edilen şıralar büyük kazanlarda kaynatılarak pekmez oluyor.


BİR-BAŞKADIR-KARADENİZ-PEKMEZİ-2Doğu Karadeniz bölgesinde özelliklede Trabzon, Rize ve Artvin’de de sonbaharın gelmesi ile birlikte üzüm bağlarında hareketlilik yaşanırken, bağlardan toplanan üzümlerden elde edilen şıralar büyük kazanlarda kaynatılarak pekmez oluyor.

BİR-BAŞKADIR-KARADENİZ-PEKMEZİ-3Karadenizliler, yıl boyunca yetiştirdikleri üzümleri toplamak için sabahın ilk ışıklarıyla bağ ve bahçelerin yolunu tutuyor

Gün boyu toplanan üzümler, sandıklara yerleştirildikten sonra nakil için hazır hale getiriliyor. Bağdan toplanan üzümler, daha sonra köydeki alana getirilerek geleneksel yöntemlerle pekmez yapılıyor.

BİR-BAŞKADIR-KARADENİZ-PEKMEZİ-4Yöre insanı; “yıllardır üzüm pekmezi yapıyoruz. Bundan sonra da bu geleneği devam ettireceğiz. Çocuklarımıza da öğretiyoruz. Çocuklarımız kendi doğal pekmezini yapsın hem de bizden sonra bu geleneği devam ettirsin. Pekmez yapımı oldukça zahmetli ve zor bir iş. Her sene üzüm pekmezini yapıyoruz. Pekmez çok faydalıdır. İnsanlara güç verir, kansızlığa iyi gelir. Kimyasal hiç bir katkı maddesi yok. Bağlara gübre dahi atmayız, ilaç ve kimyasal madde kullanmayız” diyorlar.

BİR-BAŞKADIR-KARADENİZ-PEKMEZİ-5İşte Karadeniz Üzüm Pekmezinin Yapılışı
Karadeniz üzümleri yıkandıktan sonra ezilir ve şırası çıkartılır. Şıra, posasından ve tozundan ayrılmak için ince delikli torbalardan veya süzgeçten geçirilir ve kaynama kazanına aktarılır. Bu kapların genişliği fazla, derinliği az olmalıdır. Kaynama esnasında pekmezin dip tutup yanık kokusunun oluşmaması için pekmez devamlı karıştırılmalı ve savrulmalıdır. Bu sırada kaynatma kabının kenarında ve şıranın yüzünde toplanan köpükler bir kepçe ile alınmalıdır.

BİR-BAŞKADIR-KARADENİZ-PEKMEZİ-6Pekmez kıvama geldiğinde pekmezde kırmızı köpük ve ağdalaşma denilen durum oluşur. Tahta bir kaşık pekmeze daldırılıp, pekmezden çıkarıldığında son damla temiz bir tabağa damlatıldığında dağılmıyorsa pekmez olmuştur. Bundan sonra kazan ateşten alınır. Pekmez temiz ve uygun şekildeki sırlı çömlek veya cam kavanozlara konularak kullanılıncaya kadar serin bir yerde bekletilir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?