• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

24 Ağustos 2016

BİR DOĞA HARİKASI: DELİKLİKAYA

Artvin’in Murgul ilçesinde bulunan ve adeta bir doğa harikası olan Deliklikaya, görenleri hayrete düşürüyor. Arkeolog Oktay Hacıoğlu’da Deliklikaya bölgesindeki izlenimlerini paylaştı.


Deliklikaya-OktayHacığlu-1Burası İsviçre değil Artvin. Adeta doğa cennetini andıran Artvin’in Murgul ilçesine bağlı Başköy’de bulunan Deliklikaya’yi görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Köşe Yazarımız Arkeolog Oktay Hacıoğlu bölge ziyaretinde edindiği gözlemlerini paylaştı. Hacıoğlu Tortul kayaç üzerinde bulunan akar suyunun kayaç içinde bulunan kireç ve kil taşının suyla aşınmasıyla ortaya 4 metre yarıçaplı doğal bir deliğin oluşmasını sağladığını ve bu delikten akan 7 metre boyunda bir şelalenin meydana geldiğini belirti.

Deliklikaya-OktayHacığlu-3Öte yandan DOKA’ya ( Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) sunulan ve değerlendirme aşamasında olan proje şayet onaylanırsa, alana 6 adet üstü kapalı kamelya, çocuk oyun parkı, mescit, WC, çeşme inşa edilecek. Ayrıca Başköy şelalesine 1000 metre yürüyüş yolu ve bu yürüyüş yolu üzerinde mini köprüler ve bazı noktalara da merdivenler yapılacak.

Deliklikaya-OktayHacığlu-2 Arkeolog Oktay Hacıoğlu Deliklikaya’nın yapılacak proje ile turizme kazandırılması ile birlikte Gerek Artvin gerekse Karadeniz turizmine çok büyük katkılar yapacağını da ifade etti.

DELİKLİKAYA-TURİZME-AÇILIYOR-2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?