• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

BİR FİLM: O.H.A.’OFLU HOCA’YI ARAMAK’

Levent Soyarslan’ın senaryosunu yazıp yönettiği Karadeniz filmi; ‘Oflu Hoca’yı Aramak’ (O.H.A.) 26 Eylül’de vizyona giriyor.


O.H.A-1


Patikaa.com Haber Merkezi


Karadeniz menşeli bir film daha vizyona giriyor. ‘Karadeniz’in Çağdaş Efsaneleri: Oflu Hoca’yı Aramak’, Oflu Hoca’nın peşindeki bir belgesel ekibinin, Karadeniz’i dağ turizmine açacak Kaçkar Megadağ 2023 projesini yapacak işadamının sponsorluğunda bölgeye gitmesiyle başlıyor. Karadeniz’e ayak bastıkları anda Oflu Hoca efsanesinin farklı etkileriyle karşılaşan ekip, kimi zaman belaya bulaşarak kimi zaman da doğru ve emin adımlar atarak efsanenin izini sürüyor. Harikalar diyarında madde ve mananın savaşı da o an başlamış oluyor. Sahte belgesel (Mockumentary) özellikleri taşıyan film, sistem eleştirisi yapan, kişi ve kurumları kimi zaman mizahi kimi zaman da gündemin argümanlarıyla eleştiren, yanlışların üzerine üzerine giden bir yapım.

Filmin başrollerinde Hakan Meriçliler, Taies Farzan, Adem Yılmaz, Burak Saraçoğlu, Yaşar Kalyoncu yer aldı. Film 26 Eylül’de vizyona girecek.

Filmin Hikâyesi

Karadenizli işadamı Ali Bey, Doğu Karadeniz’i dağ turizmine açacak mega bir inşaat projesine girişmek üzeredir. Bu proje kapsamında dağ otelleri, yayla tesisleri, kır siteleri inşaa edilecektir. Ali Bey bu proje ile Doğu Karadeniz’i Orta Doğu’nun Alpleri (?) haline getirmeyi vaadetmektedir. Projenin önünü açacak gerekli kanunlar çıkarılma sürecindeyken, Ali Bey tanıtım ve reklam faaliyetlerine katkıda bulunabileceği düşüncesiyle Karadeniz’in çağdaş efsanelerini (şehir efsanelerini) araştıran bir belgesele sponsor olur. Araştırmalara bant kayıtlarıyla 90 lı yıllara damgasını vuran ‘Oflu Hoca’ efsanesinden başlarlar. Bant kayıtlarının kaynağına ulaşılır. Kayıtlar sahtedir, ancak bu kayıtlara ilham olan, doğa üstü güçlere sahip ermiş bir derin hocadan bahsedilmektedir. Ali Bey derinleşen hoca efsanesinin iyi bir reklam potansiyeline sahip olduğunu düşünür ve ekip efsane hocaya güdümlenir. Ancak bu karar başlarına bir çok felaketin gelmesine sebep olacaktır. Artık hoca’nın gazabı üzerlerindedir. Harikalar diyarında madde ile mananın savaşı başlar.

işte O.H.A filminin fragmanı

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?