• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

18 Eylül 2014

BİR KARADENİZ GERÇEĞİ “TELEFERİK”

Ordu’nun Çatalpınar İlçesi Gündoğdu ve Işıktepe mahalle sakinleri, bağlantı yolları olmadığı için ulaşımı 15 yıldır kendi imkanlarıyla yaptıkları teleferik hatlarıyla sağlıyor.


4ac8e7c5-0978-47c5-8cfa-1360a70e0ccc


Patikaa.com / Haber Merkezi


Ordu’nun Çatalpınar İlçesi Gündoğdu ve Işıktepe Mahalle sakinleri, bağlantı yolları olmadığı için evlerine ulaşımı 15 yıldır kendi imkanlarıyla yaptıkları teleferik hatlarıyla sağlıyor. Karadeniz bölgesinin bir çok bölgesinde kullanılan ve genellikle yük taşımak için kullanılan teleferikler insani ulaşım için de oldukça yaygın kullanılıyor, insanları için büyük bir tehlike oluşturan teleferik kazalarına ise her yerde rastlamak mümkün. Ordu’nun Çatalpınar İlçesi Gündoğdu ve Işıktepe Mahalleleri de bunlardan sadece biri, mahalle sakinleri yaklaşık 25 yıldır ulaşımla ilgili bölgede ciddi sıkıntılar yaşadıklarını, buna çare olarak ta 15 yıl önce kendi imkanları ile teleferik hattı kurduklarını söylüyor.

Çileli Bir Yaşam Tehlikeli Yolculuklar

Geçmişten beri cenazeleri dahi evlerine götüremeyen Gündoğdu ve Işıktepe Mahalle sakinleri hastalanan çocuklarını bile tek tel üzerinde hareket eden son derece tehlikeli teleferikle zor şartlar altında hastaneye götürmeye çalıştılar, zorlu bir hayatın içinde zorlu tehlikeli yolculukların yapıldığı bir serüven artık bitiyor. 

Yol Kurban Bayramında 

Ordu Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 4 km’lik yolun açılması için bir çalışma başlattı, Ordu belediye başkanı Enver Yılmaz yolun kurban bayramın sonrasında hizmete gireceğini söyledi, sarp kayalıklarının oluşturduğu dağ yamaçlarında jandarmanın sağladığı çevre güvenliğiyle 4 aydır dinamitle patlatılarak yapımına devam edilen toplam 4 km’lik yolun, yaklaşık 3, 5 km’lik kısmı tamamlandı. Yol yapım çalışmasının kurban bayramına kadar tamamlanması hedefleniyor.

3bbc1b6a-2507-4ca9-83b9-5bcf5e6fe416

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?