• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

11 Kasım 2014

SAMSUN’DA “BİYO” ÇALIŞTAY

“Biyoçeşitlilik ve Biyokaçakçılıkla Mücadele Çalıştayı”, Samsun OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi.


8907Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü tarafından Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Koordinatörlüğünde “Biyoçeşitlilik ve Biyokaçakçılıkla Mücadele Çalıştayı”, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Çalıştaya; Vali Yardımcısı Sayın Metin Borazan, Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Şenol Eren, Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Sayın Mehmet Sıddık Kılınçer, akademisyenler ve davetliler katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, “Ülkemizin sahip olduğu biyolojik kaynakların izinsiz olarak yurt dışına çıkartılmasının (biyokaçakçılığın) ve ülkemizin kontrolü ve ortaklığı dışında çeşitli amaçlarla kullanılmasının önlenmesi ve neticesinde ülkemize ait genetik kaynaklardan elde edilebilecek ekonomik, sosyal, bilimsel, teknolojik tıbbi, ticari ve kültürel potansiyel faydaların ülkemiz menfaatine kullanılmasına sağlanması amacıyla bilinç oluşturmak için bu çalıştaylar yapılmaktadır. Çalıştay, ülkemizde biyolojik çeşitliliği tehdit eden biyokaçakçılık konusunda Samsun ilinde bilinç düzeyinin artırılması, kurumlar arasındaki işbirliği ve koordinasyonun sağlanmasında önemli rol oynayacaktır” dedi.

8873Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Şenol Eren, “70’li yıllarda varolan bazı böcek, bitki ya da yılanların şu anda köyümde olmadığını görüyorum. O zaman bazı gerçekleri göz ardı etmememiz gerekiyor. Öyle bir şeyler yapalım ki; hem kalkınmayı sağlayalım, hem de çevreye zarar vermeyelim. Hepimize belli görevler düşüyor. Özellikle bu konuda çalışan bilim insanları, birbirleri ile teşrik-i mesaide bulunarak, çevreyi de kirletmeden, ekonomik ya da milli anlamda, fabrika ya da başka şeyleri yaparken, zararı en asgari indirecek şekilde düzenleyerek, kalkınmayı sağlamaları gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştayın oturumlar bölümüne geçildi. Oturumlarda, “Biyokaçakçılıkla Mücadelenin Önemi ve Türkiye’de Biyokaçakçılık”, “Türkiye’nin Bitki Biyoçeşitliliği, Korunması”, “Samsun’un Damarlı Bitki Çeşitliliği”, “Türkiye’nin Fauna Zenginliği, Samsun İli Balık Faunası”, “Samsun’un Çift Yaşamlı, Sürüngen, Memeli Hayvanlar Faunası”, “Samsun’un Kuş Faunası”, “Samsun’un Omurgasız Faunası ve Biyokaçakçılığa Maruz Kalabilecek Türleri”, “Arazilerden Biyokaçakçılık Örnekleri” başlıklı sunumlar ile çalıştay sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?