• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“BİZİM HİKAYE”, KARADENİZ VE DARBE


Yasin Paşalı
yasinpasali@patikaa.com

BizimHikaye-Karadeniz-Darbe-2Patikaa.com için Karadeniz’e dair kültür sanat haberleri çok ama çok önemlidir. Bu yönde araştırmalar yaparken, Sinop cezaevinde çekilen bir filmden kareler gördüm. Hemen izini sürdüm. O resimler beni Karadeniz–İstanbul hattında çekilecek olan ‘Bizim Hikaye’ adlı filme götürdü.

Kasım ayının ilk günlerinde ‘Bizim Hikaye’ ile ilgili haberimizi yayınladık. Ardından film ile ilgili diğer haberlerimizi. Bugüne kadar 10 adet haber yaptık. Bölgede bu film ile ilgili ilk ve de en fazla haberi bizler yaptık.

İçimden bir ses buna değer diyordu. Herkes gibi bende filmi beklemeye başladım. Büyük bir heyecanla çok değer verdiğim bir arkadaşımla filmi izledim.

Malumunuz ‘Bizim Hikaye’ filmi belirtildiği üzere; Haksızlığa uğramış, çocukları, karısı, yuvası, yarınları elinden alınmış bir adam… Yalnız ve çaresiz, çocuklarıyla bir başına kalmış bir kadın. İade-i itibarı dava edinmiş bir evlat. Yanlış zamanın ve yanlış davanın kurbanı olan eski bir aşk… Nesilden nesile miras kalan bir aşk risalesi. Alın yazısı dedirtecek kaçınılmaz bir buluşma… Tutuklu yıllar… Yiten umutlar… 80 darbesinde gururu, itibarı zedelenen, inancı ve düşüncesi ne olursa olsun haksız yere hüküm giyen insanların ve geçmişten bugüne uzanan hüzünlü bir ailenin ve aşkların hikâyesini anlatıyor.

14 yıldır medya sektöründe yer alan biri olarak naçizane fikirlerimi belirtmek isterim;

Başta belirtmeliyim ki film tamamen bir Karadeniz filmi değil (bunu asla kötü bir şey diye yazmıyorum bilgi açısından belirtiyorum). Başroldeki yazar İsmail Bey Karadenizli, eşi ise İstanbullu. Üniversite sonrası Evlenip Kaçkarlara yerleşiyorlar. Hikâyenin başlangıcı da zaten Karadeniz’de geçiyor. Ağırlıklı İstanbul’da geçen filmin ara ara bölümlerinde Karadeniz bölgesinden sahneler yansımaya devam ediyor.

Filmin bizim Karadeniz bölgesindeki çekimlerine gelince, gerçekten çok beğendim. Adeta doğal bir plato olan yaylalarımız, vadilerimiz, dağlarımız çok kısada olsa beyazperdeye harika yansıtılmış. Maalesef birçok Karadeniz filminde bile bunu göremiyoruz.

‘Bizim Hikaye’ belki tamamen Karadeniz filmi değil ama müziklerde adeta kemençe resitali var. Mustafa Ceceli ne kadar iyi bir müzik adamı olduğunu, bence bir kez daha kanıtladı bu film müzikleriyle. Müzikler hem film ile harika uyumluydu hemde klasik kemençe melodilerinden daha farklıydı.

Filmin son sahnesinde ise Apolas Lermi’nin “Mektup” adlı Karadeniz türküsü vardı. O sahneye de açıkçası tam uydu.

Genel anlamda iyi bulduğum filmde bana göre eksik bulduğum yönlerin başında filmin Karadeniz sahneleri umduğumdan daha az olası ve Karadeniz şivesinin yansıtılmamasıdır. Tabi bu yapımcın takdiridir yanlış değil sadece bana göre eksik yöndür. Filmde emeği geçen herkesi kutladığımı da belirtmek isterim.

Filmin izlenme meselesine gelince; bu tarz dönem filmleri aslında pek fazla gişe yapmıyor diyebiliriz. ‘Bizim Hikaye’de öyle olabilir. Ama bu onun kötü film olduğu anlamına gelmez. Bazı filmler kötü olsada çok izlenir, bazıları ise iyi filmdir ama yinede az izlenir. Bol ödül alan birçok film bile gişede istediğini alamamıştır.

‘Bizim Hikaye’; ülkemizin çok büyük acılar çektiği bir dönemi alışılmışın dışında çok farklı bir açıdan beyazperdeye yansıtmış. Aslında iyi de yapmışlar. Çünkü gerçeğe nereden bakarsanız bakın gerçek gerçektir. 80 darbesinde de sağ-sol fark etmez çok büyük zararlar görmüştür.

Filmin en çok hoşuma giden yönlerden biride, sağ ve sol görüşlü iki kişinin hapishanede birbirlerine el vermeleri ve çok iyi dost olmalarıydı. Aslında ortak bir paydaları vardı; Memleket…

80 darbesi hem Karadeniz’e hemde ülkemize çok büyük derin yaralar açtı. Hemen hemen her ailede o korkunç dönemim izleri muhakkak vardır. O dönmemin bir kuşağı, maalesef ya yok edilmiş, ya sindirilmiş ya da daha farklı birçok olumsuz durumlara mahkûm edilmişlerdir.

80 darbesini kim yaptı?

Birilerinin “Bizim Çocuklar” dediği kişiler.

Peki, acısını kim çekti?

Bu memleketin, bu toprakların gerçek çocukları…

Aradaki fark zaten her şeyi ortaya çıkarıyor…

İnşallah bir daha böyle dönemler yaşamayız…

… Ve Son Nokta.

Darbe dün hazırlanır, bugün yapılır, yarında acısı yaşanır… (Yasin Paşalı)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RİZE’NİN “EN”LERİ – 2019

  14 Ocak 2020 Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Ara ara yaptığım yıl değerlendirmelerini bu yıl da yapalım dedik. Biliyorum ki bu değerlendirmelerime katılanlar dışında katılmayanlarda olacaktır. Tabii eksik bulanlarda. Bu gayet normal… En iyisi fazla zamanınızı almadan başlayalım geleneksel “EN”lerimize; Bana göre Rize’de 2019’un “EN”leri; Yılın belalısı: Vampir kelebek Yılın en ilginç tepkisi: Rizeli bir vatandaş marketlerdeki poşetlerin ücretli olmasına tepki olarak evindeki yırtık poşetleri iplikle dikti. Yılın en ilginç hizmeti: Rize sahilinde bazı işletme sahi...
 • TULUMUN YARATACAĞI DOMİNO ETKİSİ…

  03 Ağustos 2019 Gelenek, Genel, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta sonu 30. Uluslararası Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivaliyle eş zamanlı olarak Ardeşen’de gerçekleştirilen 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali yöre halkı ve turistler tarafından büyük ilgi toplamış aldığım duyumlara göre... Elbette bu beni çok mutlu eden bir durum… Neden mi? Bölge insanının sesini duyduğunda kendisini en iyi hissettiği müzik aletidir tulum… Hele de kemençeyle beraber gelirse kulağa o güzelim nağmeler… Mest olur yöre halkı… 7’sinden 70’ine… İşte bu yüzden de akademisyenlerin akademik süreçleri ...
 • KARADENİZ KANALI NASIL OLMAMALI?

  02 Nisan 2018 Genel, Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Aslında TV sahipleri iyi bir Karadeniz kanalını herkese izlettirmek ister. Yönetici ve personellerde iyi bir Karadeniz kanalında çalışmak ister. İzleyicide doğal olarak iyi bir Karadeniz kanalını izlemek ister. Herkes iyisini ister de peki karşılığını bulabilir mi? İşte bu Karadeniz kanalları için genel anlamda maalesef bugüne kadar pek mümkün olmadı. İstisnalar hariç. Yukarıda bahsettiğim üç gruptan en doğal hak şüphesiz izleyicinindir. Diğer iki grubun, izleyicilerin bu ihtiyacını karşılamak zorunluluğu vardır. Peki izleyicinin bu i...
 • ŞU BİZUM KARADENİZLİ MEDYA PATRONLARI

  12 Şubat 2018 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  ‘Türkiye’de Medya Karadenizlilerden Sorulur’ desem sanırım ezici çoğunluk “aynen öyle” der. Ama bir kısımda belki de “hiçte bile” der. Peki, “hiçte bile” diyenlere; Doğan Medya Grubu, Turkuvaz Medya Grubu, Ciner Medya Grubu ve Türk Medya Grubu’nun sahipleri aslen Karadenizli desem… Sanırım bu seferde “nasıl yani” diyeceklerdir. “Nasıl yani” diyenlere şöyle bir açılım yapalım o halde… Doğan Medya Grubu sahibi: Aydın Doğan, Gümüşhaneli Turkuvaz Medya Grubu sahibi:  Ömer Faruk Kalyoncu, Trabzonlu Ciner Medya Grubu sahibi: Turgay Cin...