• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

BÖLGEMİZ SU ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMASINDA ÖNEMLİ BİR ÜS OLACAK

Uluslar Arası Balıkçılık Ve Su Ürünleri Sempozyumu Trabzon’da Başladı. Sempozyuma 48 ülkeden 600 bilim insanı katılıyor.


suürnlerisempozyum2KTÜ Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sempozyumun açılışına Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Durali Koçak, FABA 2014 Sempozyum Kongre Başkanı Prof. Dr. Sedat Yerli, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü FABA 2014 Sempozyumu Eş Başkanı İlhan Aydın ile 48 ülkeden 600 bilim insanı katıldı.

suürnlerisempozyum3Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Vali Öz, “ Su ürünleri ve çevre sorunları konusunda yerel, bölgesel ve uluslararası kuralların konulması kaçınılmaz bir durumdur. Trabzon’un hem Merkez Su Ürünleri Araştırma Enstitümüz ve onun akademik yayınları, ODTÜ ile yürüttüğü bilimsel çalışmalar dikkate alındığı zaman önemli bir merkez ve şanslı bir bölge olduğunu ifade etmek istiyorum. Yatırım programında olan Su Ürünleri Gen Bankasının da tamamlanmasıyla bölgemiz su ürünleri araştırmasında önemli bir üs haline gelecektir. Bu sempozyumda sunulacak bildiriler ve yapılacak bilimsel çalışmalar ulusal ve uluslar arası araştırmalara önemli katkılarda bulunacaktır. Sempozyumun ilimizde gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

suürnlerisempozyum4Balıkçılığın sorunlarının ulusal ve uluslar arası düzeyde ele alındığı sempozyumda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, sempozyuma 48 ülkeden 600 bilim insanını katıldığına vurgu yaparak, “İlimizin sahil şeridinde 100 km’yi aşkın bir alanda 5 bine insanımız balıkçılığı yaşam haline getirdi. Buna ilaveten 4 bin 900 de istihdam var. Bu bakımdan balıkçılık sektörü ilimiz ve ülkemiz ekonomisi için çok büyük önem arz ediyor” dedi.

suürnlerisempozyum5Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü FABA 2014 Sempozyumu Eş Başkanı İlhan Aydın ise, “Büyüyen ve gelişen Türkiye’ye inovasyon odaklı çalışmalarla destek vermek durumundayız. Bunun için balıkçılığın merkezi Trabzon’da böyle bir organizasyonun düzenlenmesini çok anlamlı buluyoruz. Balıkçılığın merkezi olan ilimizde su ürünleri gen bankasını kurmak istiyoruz. organizasyona desteklerini veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Vali Öz’e plaket takdim edilirken, Vali de sempozyumda katkısı bulunanlara plaket verdi.

Öte yandan Vali Öz ve beraberindekiler Tahsin Ceylan’a ait deniz ürünlerinin konu edildiği fotoğraf sergisinin açılışını yaptı.

suürnlerisempozyum6

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?