• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

29 Aralık 2014

BOTANİK PARK İNŞAATI OCAK’TA BAŞLIYOR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Çamoba’da 103 dönüm arazi üzerine kuracağı botanik parkın yapım çalışmalarına Ocak ayında başlanacak.


BotanikParkOcaktaBaşlıyor-4Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Çamoba’da 103 dönüm arazi üzerine kuracağı botanik parkın yapım ihalesini kazanan firma ile sözleşme imzalandı. Yer tesliminin yapılmasıyla birlikte yapım çalışmalarına Ocak ayında başlanacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, “Trabzon’umuza, bölgemize, ülkemize ve dünyaya güzel bir botanik parkı hediye etmenin mutluluğunu yaşayacağız” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon’un marka değerini artırmaya devam ediyor. Çamoba mevkiinde daha önce askeri amaçlı olarak kullanılan 103 dönümlük arazi, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun talebi üzerine dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu arazi üzerinde botanik park inşası için Ekim ayında gerçekleştirdiği ihaleye 11 firma katıldı. Yapılan değerlendirmelerin ardından ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalandı. Yer tesliminin yapılmasıyla birlikte botanik parkın yapım çalışmalarına Ocak ayında başlanacak.

BotanikParkOcaktaBaşlıyor-2BAŞKAN GÜMRÜKÇÜOĞLU: AĞAÇLAR BİLE TEK TEK ÖLÇÜLDÜ
Çamoba’daki arazinin Trabzon ve bölge için bir servet değerinde olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, söz konusu alanda yapılan proje çalışmaları kapsamında ağaçların bile tek tek ölçüldüğünü ifade ederken, “Bu alanı Trabzon’un, bölgenin, ülkenin ve hatta dünya turizminin hizmetine sunacağız. Trabzon’umuza, bölgemize, ülkemize ve dünyaya güzel bir botanik parkı hediye etmenin mutluluğunu yaşayacağız. Bu proje aynı zamanda Trabzon’un yaşanılabilir düzeyine, hayat standardının gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlayacak. Botanik parkı bölgesinin SİT alanı olması dolayısıyla hazırlanan proje Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayından da geçirildi. Sonrasında yapım ihalesi yapıldı. Ve nihayetinde ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalandı. Yer tesliminin yapılmasıyla birlikte yeni yılın ilk ayında hemen inşaat çalışmalarına başlanacak. Bu askeri alanı belediyemize tahsis eden Başbakanımız ve şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na, bakanlarımız ve milletvekillerimiz ile emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Çamoba Botanik Parkı Projesi içerisinde suni gölet, çocuk eğitim alanları, çim amfi, su bahçesi, farklı ağaç gruplarına ait bahçeler, seyir alanları, doğal şelaleler, sanatsal etkinlik alanları, tematik bahçeler, sera ve su bahçesi gibi alanlar yer alıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?