• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

09 Ekim 2014

BOZ AYILARA DNA ANALİZİ

Karadeniz bölgesindekiler dahil artık; Boz Ayı, Vaşak, Kurt, Çakal gibi büyük karnivor türlerin popülasyon büyüklüklerini DNA analizi ile tespit edecek.


bozayı-dna1Ayıların Popülasyon Büyüklüğü DNA Analizleriyle Tespit Edilecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü boz ayı ve vaşak, kurt, çakal gibi büyük karnivor türlerin popülasyon büyüklüklerini DNA analizi ile tespit edecek. Bu kapsamda DNA analizinde fotokapan, dışkı toplama ve kıl tuzaklarını içeren yöntemler kullanılacak.

kurt-dna1Yaban Hayatı Koruma Altında

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ülkemizdeki yaban hayatının korunması ve geliştirilmesine yönelik yürüttüğü çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

DKMP Genel Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü ile beraber yürütülen ortak çalışma ile Yenice ormanlarında yayılış gösteren boz ayı ve vaşak, kurt, çakal gibi büyük karnivor türlerin popülasyon büyüklüklerinin fotokapan, dışkı toplama ve kıl tuzaklarını içeren yöntemler kullanılarak analiz edilmesi hedefleniyor. Yürütülen çalışma ile bütünsel yaklaşımla ekosistemin en iyi şekilde yönetilmesini sağlayacak bilimsel verilerin toplanması ve çözüm önerilerinin sunulması planlanıyor.

DNA Analizi Yöntemi Kullanılacak

Büyük karnivorlar genellikle geniş alanlarda yayılış gösterdiklerinden, gece aktif oldukları ve yakalanmaları zor olduğundan ayrıca insan varlığına da hassas olmalarından dolayı gözlenmesi, izlenmesi ve popülasyon tespiti en zor canlılar grubunda yer alıyorlar. Bu kapsamda daha güvenilir veriler elde etmek maksadıyla popülasyon büyüklüklerinin tespiti için en etkin yollardan biri olan DNA analizi yöntemi kullanılacak.

bozayı-dna1Çalışmanın Türkiye Geneline Entegre Edilmesi Hedefleniyor

Yapılacak analiz çalışmalarında araziden toplanan dışkı ve kıl tuzaklarından elde edilecek dokular kullanılacak. Elde edilen bu materyaller ile Yenice ormanlarında yayılış gösteren ayı, kurt, vaşak, çakal vb. türlerin sayısı belirlenecek ve bu veriler ile alan yönetimi gerçekleştirilecek.

Bu çalışma sonucunda elde edilecek veriler ışığında çalışmanın Türkiye geneline entegre edilmesi hedefleniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?