• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

BU DA LAZJAZZ!

Genç caz şarkıcı ve bestecisi Ayça Miraç ailesinin Türk ve Laz kökenlerinden aldığı ilhamla doğu ve batı müziğini kendine özgü bir tarz yaratarak yorumladığı “LazJazz” albümü ile müzikseverlerin karşısına çıktı.


Genç caz şarkıcı ve bestecisi Ayça Miraç ailesinin Türk ve Laz kökenlerinden aldığı ilhamla doğu ve batı müziğini kendine özgü bir tarz yaratarak yorumluyor.

Almanya’da doğan ve yetişen sanatçı bir Türk şairi olan babasının doğaçlama çaldığı piyano ezgileriyle büyüdü. Doğal ev ortamında müzik sesleri ve ritimleriyle tanıştı.

Kent müzik okulunda 4 yaşında müzik ön eğitimi almaya başladı. Kent çocuk korosunda yer aldı. Bu koroyla sonraki yıllarda Almanya’da ve Avrupa ülkelerinde çeşitli konserlerde şarkı söyledi. Lise öğrenimi sonrası Hollanda’nın Enschede kenti Sanat Konservatuarında 5 yıl caz solisti olarak eğitim gördü.

Çocukluk ve ilk gençliğinde hemen her yıl ailesiyle yaz tatillerini geçirdiği Boğaziçi, Doğu ve Batının birleştiği İstanbul kenti; eşsiz doğal ve tarihi güzelliğiyle büyükkent renkliliği ve canlılığıyla sanatçının kişiliğine, müziğine güçlü etkilerde bulundu.

Kendi bestelerinde Avrupa ve Amerika caz müziğini yoğun bir biçimde özümseyip benimseyen Ayça, babasının şiirlerini, kendi yazdığı İngilizce şiirleri besteliyor. Ayrıca Türk, Laz ve Gürcü halk türkülerinden arkadaşı Philipp Grußendorf (Kontrbas) ile caza uygun düzenlemeler, uyarlamalar yapıyor. Grubu oluşturan Köln’lü müzisyen arkadaşlarıyla birlikte uzun ve titiz çalışmalar sonunda Ayça’nın (adının Türkçe anlamı “ay gibi”) parlak sesiyle ortaya duygu yoğunluğu yüksek bir müzik dili çıkıyor.

Grup her sanatçının kendi yeteneklerini ve çalış stilini gösterebildiği uyumlu bir anlayış içinde çalıyor.
Ayça özellikle ana dili olan Lazca şarkılarıyla ve albüme “Lazjazz” adını vermekle; Laz halkının kültürünün yaşamasına, sesi ve müziğiyle katkıda bulunmayı doğal bir görev sayıyor.

Ayça ve müzisyen arkadaşları bu albümle; Türkiye ve Gürcistan arasında bölünmüş, baskı, zorluk ve sürgünler görmüş, dili UNESCO tarafından “ölmekte olan diller”den biri olarak kabul edilmiş bu Güneybatı Kafkasya halkının ölümsüz halk türkülerini caz müziğine uyarlayıp batılı müzikseverlerce bilinmeyen bu halkın müziğini caz dünyasına yeni bir renk olarak tanıtıyorlar.

Lazcazz albümü 21 Eylül 2018’de Almanya’da Jazzhaus Records ve Türkiye’de Doğan Müzik firmalarınca aynı anda yayınlandı.

Ayça Miraç kimdir?
Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde doğdu (1986). Kent Müzik Okulu’nda 4 yaşındayken müzik ön eğitimi almaya başladı. Daha sonra Kent Çocuk Korosu’na katıldı. Piyano dersleri ve bale kurslarına devam etti. Çocuk ve Gençlik Korosuyla Almanya’da ve değişik Avrupa kentlerinde şarkı söyledi. Kent operası temsillerinde görev aldı. 2002’de Gelsenkirchen kent müzik atölyesine solist olarak seçildi.

Gelsenkirchen Grillo Lisesi’ni bitirip Hollanda’nın Enschede kenti “ArtEZ” konservatuarına kabul edildi. Orada 5 yıl caz solistliği bölümünde eğitim gördü. Hollanda ve Almanya’da birçok kentte konser verdi. 2009 yılında “Lazcaz” Grubu ile Türkiye’de İstanbul, İzmir, Antalya ve Kuşadası’nda konserler verdi.

2015’ten günümüze Almanya’da, Köln çevresinde caz etkinliklerine katıldı. Aynı zamanda Essen Yüksek Sanatlar Akademisi’nde müzik ve şan öğretmenliği dersleri aldı. 3 yıldır üzerinde çalıştığı Lazjazz albümü eylül 2018’de Almanya’da ve Türkiye’de aynı anda yayınlandı.

Ayça’nın Caz reportuvarında İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce parçalar, kendi yazıp bestelediği şarkılar ve Türk, Laz, Gürcü halk türkülerinden yaptığı caz uyarlamaları bulunuyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?