• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

27 Ağustos 2014

BU HABERLERİ CESUR OLDUĞUM İÇİN YAPMADIM

Son zamanlarda yaptığı haberlerle gündeme gelen Radikal muhabiri İsmail Saymaz mesleğe Rize’de başlamış.


ismail-saymaz

Birçoğumuz onu ‘Gezi’ döneminde yaptığı haberlerle tanıdı. Aslında İsmail Saymaz, tam 12 yıldır bu sektörde ve cesur haberlere imzasını atmaya devam ediyor. Günümüzde medyaya uygulanan baskı politikalarına rağmen, hala gerçeğin peşinde koşan gazetecilerin olduğunu bilmek ümit verici. İsmail Saymaz, aynı zamanda ödüllü bir muhabir. Birçok ödül alan gazeteci, bu yıl Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından ‘Yılın Gazetecisi Ödülü’ne layık görüldü. Sadece haber yapmakla yetinmeyen Saymaz’ın, aynı zamanda 7 kitabı var. Son kitabı ‘Esas Duruşta Cinayet’te olduğu gibi, her bir kitabında insan hakları konularına değinmiş. ‘Acının vekaleti olmaz’ diyen Saymaz’la son kitabı, medya, siyaset, Gezi ve gazeteciliğe dair birçok konuyu konuştuk.

Türkiye’de gazeteciliğin hakkını verebilen kişi sayısı oldukça az ve baskı yoluyla daha da azalıyor. Siz de bu mesleğin hakkını veren insanlardan birisiniz. İsmail Saymaz gazeteciliğe nasıl başladı?

Ortaokul ve lise yıllarında amatör bir meraktı aslında. 1994-1995 yıllarından 1998’e kadar Rize’de çıkan tüm yerel gazete ve dergilerde haberlerim ve yazılarım yayınlanıyordu. Aynı zamanda yerel bir radyoda program yapıyordum. Üniversiteyi kazanınca Konya’ya gittim. Orada da Üniversite bünyesinde kurulmuş olan ve şehir çapında yayın yapan Ün TV adlı televizyonda kameraman-muhabir olarak çalıştım. 2001 yılının başında İstanbul’a geldim ve öğrenimime Marmara Üniversitesi’nde devam ettim. İstanbul’da da bir süre Kuyumcular Odası Dergisi, Eminönü gazetesi, Ekonomik Tarım gazetesi gibi çeşitli yayın organlarında haberlerim yayınlandı. Derken 2002 yılının Mayıs ayında Radikal maceram başlamış oldu ve bir daha da hiç ayrılmadım.

Not: Medyatava’da yer alan röportajın sadece Rize ile ilgili bölümünü yayınladık. Röportajın tamamını Medyatava’da okuyabilirsiniz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?