• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

05 Eylül 2014

BU İMECE HES’LERE DUR DEMEK İÇİN

Artvin’in Şavşat ilçesinde yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali projesi için çıkan mahkeme kararları 28 köyü bir araya getirdi. Köylüler firmaya tepki gösterdi


Artvin’in Şavşat ilçesi Arpalı deresi üzerinde kurulması planlanan Susuz Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali projesi için için devam eden hukuki süreçte son karar Danıştay’dan geldi. Danıştay 14. dairesi Rize İdare Mahkemesi’nin kararını bozarak 74 köylüyü haklı buldu. Köylüler Şavşat’ın Arpalı Deresi üzerinde Omega Enerji şirketi tarafından yapımı planlanan 7.32 megavat kurulu gücündeki Susuz Regülatörü ve HES projesinin bir an önce durdurulması ve bölgeye zarar verilmemesi için birleşerek şirkete tepki gösterdi. 

10624985_10152628506443119_7216170658515420090_n74 Köylü Lehine Karar

HES projesi için Şehircilik Bakanlığı,  2011 yılı Ağustos ayında ‘ÇED Olumlu raporu’ verdi.  Bölgede yapımı planlanan HES’in önünü açan bu kararın 28 köyü susuz bırakacağını öne süren 74 köylü, Rize İdare Mahkemesi’nde ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ davası açtı.  Davanın açılmasının ardından ‘ÇED Raporu’ için ‘yürütmeyi durdurma’ kararı veren mahkeme, dava konusu uyuşmazlığın özelliği, çevreye etkileri ve projenin kapsamı dikkate alındığında ileride telafisi güç zararlar doğurabilecek nitelikte olmasına vurgu yaptı. bilirkişi incelemesi yapılmasına karar veren mahkeme, bilirkişi incelemesi ve hazırlanan rapora karşın daha sonra davanın zamanında açılmadığına hükmettiği davayı reddetti.  Köylüler bunun üzerine Danıştay’a itirazda bulundu.  Danıştay 14. dairesi davayı 74 köylünün lehine bozdu.

Şirkete Tepki

HES şirketine ait arazide basın açıklaması düzenleyen köylüler ve çevreciler, “Katil Şirket Şavşat’ı Terk Et”, “Şavşat’ta HES İstemiyoruz”, “Su Temel Haktır Satılamaz”, ”Dereler Özgür Akacak” gibi slogan atarak şirketi protesto ettiler.Çevreciler daha sonra Danıştay’ın kararını şirketin kapısına astılar ve ilçe merkezinde araçlarıyla konvoy oluşturarak şirketi protesto ettiler. 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?