• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

BUHTİ’NİN DÜZÜ’NDEN GÜNÜMÜZE ÇAYKUR RİZESPOR

Rizespor’un tarihi, belgesel oldu. Yeşil Mavililerin geçmişten günümüze kadar geçen evresini anlatan belgesel film hazırlandı.


RİZESPORTARİHİ1Gerek Rus işgalinde, gerekse Kurtuluş Savaşı yıllarında Rizeli gençlerin kurdukları amatör mahalle takımları o sıkıntılı günlerin en büyük toplumsal dayanışma ve mücadele kaynağı olmuştu. 1919 tarihinde kurulan Rize İdman Yurdu’nun forma rengi kırmızı-beyazdı. Kulübün arması da ay-yıldızdı ve o dönemin milli beraberlik ruhunu taşıyordu.
Rize’de futbolun başlangıç noktası Ruslar’dan kalan askeri kışla alanıydı. Halk arasında Buhti’nin Düzü olarak adlandırılan bu toprak alanda ağaçtan yapılmış kale direklerinde hiç ağ olmamıştı. Nizami olmayan sahanın beyaz çizgileri maç öncesi sahaya en yakın olan ve en tecrübeli futbolcusu tarafından çizilir ve ona hiç itiraz edilmezdi. Farklı renk ve stilde özenle dikilen formalar, el becerisiyle yapılan kramponlar, buruşuk şartlarda toprak zemin üzerinde oynanan maçlar yıllarca keyifle izlendi.

Rize’de futbol hızla gelişiyor, büyüyor ve seviliyordu. 1952 yılında Buhti’nin Düzü görevini tamamlayarak yerini Rize Şehir Stadyumu’na bırakıyordu. Halkspor, Şarspor, Fenergençlik, Güneşspor’dan sonra 1953 yılında kurulan amatör Rizespor 1968 yılında yerini profosyonel Rizespor’a bırakıyordu. Muharrem Kürkçü, Tuncay Mataracı, Atıf Taviloğlu, Şemşettin Çepni, Bahattin Coşkun ile başlayan Rize’de spor bugün neon ışıkları altında Türkiye’nin en önemli tesislerine sahip kurumsallaşmış yapısıyla, Metin Kalkavan önderliğinde Süper Lig’de bütün azametiyle devam ediyor.

RİZESPORTARİHİ2Rizespor’un Belgesel Filmi

Rizespor’un anlı şanlı tarihini anlatan belgesel filmde dönemin efsane futbolcusu Şenol Birol yer alıyor. Eski Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı ve en eski Rizesporlu Muharrem Kürkçü’nün anlatımıyla başlayan filmde Cesarettin Alptekin, kaptan Hüseyin, Milli Takım teknik direktörü eski Rizesporlu Abdullah Avcı, Zafer Kamburoğlu, Puşkaş Ergun, Ümit Ozan Kazmaz ve Oktay Çevik rol alıyor.

Ünlü iş adamları Mehmet Cengiz, Ekrem Cengiz, Kemal Yardımcı, Metin Kalkavan, Şadan Kalkavan ve Halim Mete’nin anlatımıyla bir sinema filmi keyfinde izlenen filmin senaryosunu ünlü hukuk, sanat ve sporadamı Remzi Kazmaz yazdı.

Filmde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Eski Başbakan Mesut Yılmaz da Var

Ayrıca filmin yönetmeni de olan Av. Remzi Kazmaz, sıradışı film hakkında şu bilgileri verdi:

”Uzun yıllar Rize’de hem futbolcu hem yönetici olarak görev yaptım. Hizmetin sınırı yoktur. Bu hoş kubbede güzel bir ses olsun diye 3 yıl süren bir film belgesel çalışmam oldu. Sevgili kardeşimiz Fatih Sultan Kar’ın yazdığı ‘Rizespor Tarihi’ nin dışında Rizespor’un geçmiş arşivinde fazla belge ve doküman bulunmamaktadır. Geçmişin izlerini bilerek taşımak ve geleceğe dair bir tarih yazmak bu belgelerle mümkündür. İşte bu nedenle böyle bir çalışmaya ışık tutmak için başladım. Tam 3 yılımı aldı. Tarafsız yansız belge ve bilgilere dayanarak ilk 45 dakikayı uzatmalarıyla bitirdim. Kendi kişisel görüşlerimi hiç katmadım, var olanı anlattım.

Dönemin başbakanları Mesut Yılmaz ve Recep Tayyip Erdoğan’a bu şanlı Rize tarihinde yer verdim, zaten olması gereken de budur. Umarım gelecek nesiller ikinci 45 dakika için çalışmaları başlatırlar. Bu filme emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bu film karelerinde yer vermek istediğim bir çok isimsiz kahraman oldu. Ama filmin kurgusu, süresi, yapısal durumu hiç uygun olmadı. Ben onlara verdikleri hizmetler için gönülden teşekkür ederim.

Bir teşekkür de gecesini gündüzünü katarak, müziğinden, seslendirmesine, kamerasından, montajına kadar bana destek olan görüntü yönetmenim Yaşar Bülbül’e etmek istiyorum. Bu filmin bugüne kadar hazırlanan spor filmlerinden çok farklı olduğundan, birçok ezberi bozduğundan ötürü izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.”
Kaynak: Tribün Dergi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?