• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

BULUT ŞELALESİ TABİAT ANITI OLARAK AKACAK

tumblr_mwfa9fptZH1sn97q1o1_500Kaçkar Milli Parkı Kaçkar dağları turizm adına “Tabiat Anıtı” ile bir değer daha kazanma aşamasında.


Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Rize’nin en önemli turizm merkezlerinden  4 bin metre yüksekliğindeki Kaçkar dağı eteklerinde yer alan Ayder yaylası şelalelerinden Bulut Şelalesinin “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmesi için çalışma başlattığı öğrenildi. 

Yaklaşık 250 Metre

Türkiye’nin en fazla yağış alan illerinden olan Rize’de 45′ e yakın şelale bulunuyor. Bunlar en önemlisi konumunda bulunan Tar deresi üzerinde yer alan Bulut Şelalesi yaklaşık yüksekliği 250 metre, birbirine ardışık, debisiyle, düşüşüyle Türkiye’de tescil edilmeye değer olarak görülüyor. En etüt çalışmaları tamamlanan şelale için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü olumlu karar vermesi durumunda Ayder yaylası bir tabiat anıtına sahip olmuş olacak. 

Turistlerin Gözdesi

Tar deresi üzerinde yer alan Bulut Şelalesi Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Ayder yaylası ziyaretçilerinin gözdesi konumunda bulunuyor. yerli ve yabancı turistler gezilerinde mutlaka uğradıkları turizm merkezinde  bir vadi şeklinde doğal ve güzel bir manzara oluşturan şelale önünde fotoğraf çektirmeden ayrılmıyor. Şelale tabiat anıtı özelliği alması durumunda turizm adına daha da değer kazanmış olacak. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?