• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

02 Aralık 2014

ÇAĞIN HASTALIĞINDA UMUTLAR SÜRÜYOR

Türkiye’de Çaykur tarafından bu yıl ilk kez üretilen beyaz çayda kanserli hücreleri yok ettiği belirlenen ‘JP53’ kod adlı maddeye rastlandığı açıklandı. Deneme 2016 yılında.


kansere-çareTürkiye’de Çaykur tarafından bu yıl ilk kez üretilen beyaz çayda kanserli hücreleri yok ettiği belirlenen ‘JP53’ kod adlı maddeye rastlandığı belirtildi. Türkiye’de üretilen beyaz çayın Japonya’da incelenmesi sırasında bulunan JP53 kod adlı madde ile üretilecek ilaç önümüzdeki yıl hastalarda deneneceği açıklandı.İlacın özelikle akciğer ve mesane kanseri hastalarına umut ışığı olması bekleniyor.

İlaç Kodu Rize plakası 53

Çaykur Genel Müdürlüğü ile Japonya Araştırma ve Geliştirme Fonu desteğiyle bir proje hazırlanan proje ile Beyaz çay numuneleri, proje kapsamında Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan ve saygın ilaç araştırma ve geliştirme üniversitesi olarak bilinen Meiji Pharmaceutical Üniversitesi’ne gönderildiği, Türkiye’de üretilen beyaz çayla ilgili olarak laboratuvar ortamında uzun süreli deneysel çalışma yürüttüğü öğrenildi. Meiji Pharmaceutical Üniversitesi’nde laboratuvar ortamındaki bilimsel çalışmalarda beyaz çaydan elde edilen farklı fraksiyonlar üzerinden çalışmalar yapıldığı bu çalışmada beyaz çayın etil asetatlı fraksiyonundan elde edilen ve Rize’nin plaka numarası da göz önüne alınarak ‘JP53’ kod adı verilen maddenin kanser hücrelerini yok ettiği tespit edildi.

Yapılan çalışmada, JP53 kodlu maddenin sağlıklı insan hücrelerine zarar vermediği ve sadece kanserli hücreleri yok ettiği, içerdiği antioksidan yapıdan dolayı da DNA hasarının onarılmasını sağladığı belirlendi. Tokyo Meiji Pharmaceutical Üniversitesi, beyaz çaydan elde edilen ve kanser hücrelerini yok eden madde ile ilgili 13 sayfalık rapor hazırladı.

Deneme 2016 Yılında

bütün çalışmaların Japonya’da sürdürüldüğü çalışmalarda hedef geliştirilecek ilaç sayesinde hastanın hayatta kalım süresi ve yaşam konforu artırmak. İlaın 2016 yılı içerisinde Japonya ve ABD’deki kliniklerde hastalar üzerinde denenmeye başlanacağı, ‘JP53′ kod adlı maddenin özellikle akciğer ve mesane kanseri hastalarına umut ışığı olacağı , ilacın piyasaya çıkışı 2019 yılını bulabileceği açıklandı. 

Elle Toplanan Beyaz Çay

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde gerçekleştirilen çay tarımında bu yıl ilk kez beyaz çay üretimine geçildi. Çaykur tarafından başlatılan uygulama ile tomurcuk olarak bilinen çayın üst filizleri üreticiler tarafından elle toplanıyor, çok hassas olarak toplanması gereken çay tomurcuklarının hasar görmemesi gerekiyor. 

Bu yıl Çaykur’un üreticilere beyaz çay alımı karşılığında kilosu 300 liradan toplam 460 bin lira ödeme yaptığı açıklanırken. Dünyada kilosu 1000 dolardan 15 bin dolara kadar değişen fiyatlarla satılan beyaz çayın başta vücut direncini artırarak bağışıklı sistemini güçlendirmesinin yanında insan sağlığına önemli faydalarının bulunduğu biliniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?