• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ÇAMLIHEMŞİN PASTACILAR FESTİVALİ BAŞLADI

Yetiştirdiği pasta ustaları ile Türkiye’nin ve Dünyanın dört bir yanında adını duyuran Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’de Uluslararası Pastacılar Festivali başladı.


ÇAMLIHEMŞİN-PASTACILAR-FESTİVALİ-BAŞLADI-6Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi bu yıl adına ve tarihine yakışır bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Pastacılar Festivali Çamlıhemşin İlçesi’nde başladı. 20 Mayıs Dünya Kek ve Pasta Günü’ne denk getirilen organizasyona Türkiye’nin çeşitli yerlerinde faaliyet gösteren bir çok pasta firması katıldı. Etkinlik kortej yürüyüşü ve tarihi kemer köprü üzerinde gerçekleştirilen sembolik kurdele kesimi ile başladı.

ÇAMLIHEMŞİN-PASTACILAR-FESTİVALİ-BAŞLADI-2Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen organizasyona Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Hayati Yazıcı, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu,Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Sabahattin Okumuşoğlu ileTürkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, siyasiler, sivil toplum örgütleri, pastacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ÇAMLIHEMŞİN-PASTACILAR-FESTİVALİ-BAŞLADI-3Festivalde bölgenin sembollerinden olan kemer köprü şeklinde yapılan dev pasta kesilerek davetlilere ikram edildi. İlçede ve Ayder yaylasında 4 gün boyunca sürecek olan Pastacılar Festivali’nde Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye gelen Çamlıhemşinli pasta ustaları oluşturulan mutfaklarda hünerlerini sergileyerek birbirinden lezzetli ve ilginç figürlü pastalar yapacak. Pastaların ücretsiz ikram edileceği şenliğin son gününde, Ayder yaylasında düzenlenecek olan ödüllü boğa güreşleri sonrasında arenada pasta savaşı yapılacak. Şenliğe katılanlar, 4 gün boyunca hazırlanacak pastaları birbirlerine atacak.

ÇAMLIHEMŞİN-PASTACILAR-FESTİVALİ-BAŞLADI-5PASTA İŞİ HEMŞİNLİLERDEN SORULUR

Hemşinliler, 1800’lü yıllardan itibaren Batum üzerinden Rusya’ya gurbete gitmeye başladı. Önceleri fırıncılığa adım attılar daha sonra da pastacılık mesleği ile tanıştıştılar. Hemşin insanı çok çabuk alıştığı Rusya’da pastacılıktan büyük paralar kazandılar. 1917 yılındaki Bolşevik İhtilali ile büyük darbe yiyen Hemşinlilerin bazıları yurda dönüş yapamadı, geri dönebilenler ise mal varlıklarını orada bırakmak mecburiyetinde kaldı. Yeni yer arayışları onları Polonya ve İran’ın yanı sıra Anadolu’nun muhtelif yerlerine sürüklenerek gittikleri yerlerde pastaneler açmalarını sağladı. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında ve onlarca ülkede Çamlıhemşinli pasta ustaları mesleklerini büyük bir gururla sürdürüyorlar.

ÇAMLIHEMŞİN-PASTACILAR-FESTİVALİ-BAŞLADI-4

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?