• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Temmuz 2015

ÇAMLIHEMŞİN’DE “YEŞİL YOL” PROTESTOSU

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki kaymakamlık binası önünde Yeşil Yol projesi pankartlarla, türkülerle ve horonlarla protesto edildi.


YeşilYol-Çamlıhemşin-7Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde “Yeşil Yol” protestoları devam ediyor. “Fırtına İnisiyatifi” adı altında bir araya gelen Yeşil Yol projesi karşıtları Çamlıhemşin Kaymakamlığı önünde toplandı.

YeşilYol-Çamlıhemşin-4Burada CHP Trabzon Milletvekili Haluk Peşken öncülüğünde altı CHP’li milletvekili de protestoya destek verdi. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Peşken burada bir basın açıklaması düzenledi. 

YeşilYol-Çamlıhemşin-2Peşken’in açıklaması sırasında, olayın siyasallaştırılmamasını isteyen bir grup açıklamasını erken bitirmesi için tepki gösterdi. Fırtına İnisiyatifi” üyeleri “Basın açıklamamız buradadır. Basın mensuplarını bu tarafa alabilir miyiz?” sözlerine Pekşen, “Arkadaşlar sizin için buradayız” diye karşılık verdi. Gruptakilerin Tepkisi üzerine Peşken açıklamasını tamamlayarak Çamlıhemşin’den ayrıldı.

YeşilYol-Çamlıhemşin-5Daha sonra “Fırtına inisiyatifi” adına basın açıklaması yapan Deniz Demirci, Fırtına Vadisi’nin doğal sit alanı ve milli park olduğunu söyledi. Böylesine önemli bir bölgenin, “yeşil yol” denilen projeyle tehdit edildiğini belirten Denizci, şu görüşleri öne sürdü: “Biz Fırtına Vadisi halkı olarak adı yeşil ama özü kara olan bu yolun vadimize felaket getireceğini biliyoruz. Bu sebeple yola itiraz ediyoruz. Yeşil yolun bir ihtiyaç olmadığını biliyoruz. Fırtına Vadisi’nde her yaylanın yolu vardır. Yolun olduğu yerde yeni yolların açılmasına gerek yoktur. Araç trafiğinin artacağından ve doğayı parçalayacağından yeşil yola karşıyız.”

YeşilYol-Çamlıhemşin-3Fırtına İnisiyatifi adına basın açıklamasının okunduğu sırada ise bir grup Çamlıhemşin Kaymakamlık binasına pankart astı. Yeşil Yol karşıtı grup içerisinden bir kişi pankartı indirmek isteyince küçük bir arbede yaşandı. Basın açıklamasının ardından grup pankart açıp tulum eşliğinde türküler söyleyerek Çamlıhemşin Kemer Köprüsü’ne kadar yürüdü.

YeşilYol-Çamlıhemşin-8Foto: Uğur Biryol

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?