• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

01 Ağustos 2014

CANKURTARAN TÜNELİ ARTIK HEM CAN HEM PARA KURTARACAK

Artvin’de yapımına 2011 yılında başlanan Cankurtaran Tüneli tamamlandığında bölgeye hem maddi hemde manevi kazançlar getirecek.


cankurtaran haritaPatikaa Haber Merkezi


Hopa-Borçka karayolu üzerindeki Cankurtaran bölgesinde 2011 yılında başlanan Cankurtaran tünelinin tamamlanmasına az bir süre kaldı. Bölge halkının heyecanla beklediği yatırım tamamlandığında hem o bölgedeki kazaların önüne geçilecek hemde zamanla ekonomiye büyük getirileri olacak.

Artvin’in yıllardır beklediği Cankurtaran Tüneli’nin tamamlanması ile birlikte “Karadeniz Sahil Yolu Projesi” kapsamında inşa edilen ve Türkiye’nin en uzun kara yolu tünelinin de bulunduğu Bolaman-Perşembe arasındaki 3.775 metrelik “Nefise Akçelik Tüneli” unvanını kaybedecek.

Cankurtaran Tüneli’nin net uzunluğu 5.286 metre ve giriş çıkış yapısı ile birlikte 5.300 metreyi buluyor. Bu uzunluğu ile ülkemizin en uzun tüneli olma özelliğine sahip olacak, Avrupa ve Dünya’da da sayılı tüneller arasına girecek.

Ayrıca Cankurtaran Tüneli tamamlandığında, mesafenin kısalması ve ulaşım masraflarının azalmasının yanı sıra daha güvenli bir ulaşım güzergâhı konumuna gelecek.

Cankurtaran Tüneli, iki tüp şeklinde inşa ediliyor. Her bir tüpte 2 şerit yolun olması, Hopa-Borçka güzergâhını 12 kilometre kısaltacak olması Artvin halkının yıllardır beklediğine değecek gibi görünüyor.
Bu projenin hayata geçmesi için, lastikli kazıcı ve yükleyici 8 JCB, 6 paletli ekskavatör, 6 tünel delici makine, 20 kırkayak kamyon, 8 beton pompası (robot), 6 beton pompası (sabit), 9 kompresör ve 5 Hiab vinç kullanılıyor.

CANKURTARAN2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?