• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ÇAY TOPLAYAN GÖÇMEN KADINI KONU ALAN ‘ELENE’ KANADA’DA EN İYİ FİLM ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Karadeniz’deki çay tarlalarında çalışan göçmen bir genç kadının yaşadıklarını konu alan Elene, 41. Montreal World Film Festivali’nde uluslararası öğrenci filmleri kategorisinde “En İyi Film” ödülünün sahibi oldu.


Rize’de çekilen film Kanada’da büyük bir ödül kazandı. Karadeniz’deki çay tarlalarında çalışan göçmen bir genç kadının yaşadıklarını konu alan Elene, 41. Montreal World Film Festivali’nde uluslararası öğrenci filmleri kategorisinde “En İyi Film” ödülünün sahibi oldu. Koç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Göç Araştırmaları Merkezi (MireKoç) tarafından desteklenen Elene’nin ilk gösterimi 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yapılmıştı.

Ekim ayında İngiltere’nin en saygın film festivallerinden 61. BFI Londra Film Festivali’nin kısa film seçkisinde de yer alacak Elene’nin yönetmenliğini Sezen Kayhan, yapımcılığını ise Leyla Bekar üstlendi. Başrollerini Mariam Buturishvili, Canan Kızılay, Maya Pachuashvili, Alperen Kandemir ve Magda Karsidze’nin paylaştığı film Rize’nin Kalkandere ilçesinde çekildi. Kurgusu Ayhan Ergürsel tarafından yapılan filmin görüntü yönetmenliğini Yakup Algül, sanat yönetmenliğini Racia ve Serkan Döğücü, yönetmen yardımcılığını Ayşe Işıl Yahşi, yapım koordinatörlüğünü Levent Sincer, ses kayıt ve tasarımını Ömür Müldür ve Teoman Toktaş üstlendi.

Elene, festival turuna Eylül ve Ekim aylarında düzenlenecek 14. Salento Uluslararası Film Festivali, 61. BFI Londra Film Festivali, 12. Batum Uluslararası Film Festivali ve 38. Manaki Uluslararası Film Festivali ile devam ediyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?