• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

23 Temmuz 2015

ÇAYKUR’DAN HEDİYELİK “ÇAYLIK”

ÇAYKUR özenle üretilmiş en değerli çaylarını, Rize ve çevresindeki Halk Eğitim Merkezleri’nde bayanlar tarafından üretilen yöresel motifli hediyelik eşyaların içerisinde, hediyelik ürün olarak “Çaylık” ismi ile piyasaya sürüyor.


hediyelik çaylık-4


Patikaa.com / Haber Merkezi / Necmettin Yarıcı


Bölgenin ekonomik açıdan gelişmesinde önemli rol oynayan ÇAYKUR, bu kez sosyal ve kültürel bir projeye daha imza attı. ÇAYKUR özenle üretilmiş en değerli çaylarını, Rize ve çevresindeki Halk Eğitim Merkezleri’nde bayanlar tarafından üretilen yöresel motifli hediyelik eşyaların içerisinde, hediyelik ürün olarak “Çaylık” ismi ile piyasaya sürüyor.

Büyük ilgi görmesi beklenen “Çaylık”da; Ahşap, Rize bezi dokuması ve gümüş işleme gibi 44 farklı ürünle birlikte piyasaya sürülen yeni hediyelik çayların satış fiyatları ise 10 TL ile 50 TL arasında değişiyor. Proje ile hem Halk Eğitim Merkezleri’nde eğitim gören bayanların gelir elde etmesi hem de yörenin sahip olduğu kültürel değerlerin tüm dünyaya tanıtılması amaçlanıyor.

hediyelik çaylık-3Projenin sosyal sorumluluk projesi olduğunu vurgulayan ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu şunları söyledi; “Siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydan sonra ‘Çaylık’ adı altında hediyelik çayları da piyasa çıkartmış bulunuyoruz. Bu bir sosyal projdir. Klasik bir çay üretiminin dışında yöre insanı ile birlikte halk eğitim ve derneklerimizle birlikte yürüttüğümüz bir sosyal projedir. Sıradan bir hediyelik çay çıkartmak istemedik. Bu hediyelik çaylar bu bölgede yöre kültürünü yansıtacak şekilde üretiliyor. Yerel bir motivle bölgeye gelen ziyaretçilere arz ediliyor. Türkiye genelinde satışı planlamıyoruz. Sadece çay bölgesinde bu bölgeye gelen turist ve misafirlerimize biz bu çayı kalıcı bir hediye olarak düşündük ve planladık”

hediyelik çaylık-2Bu hediyelik çayları alanlar çayını içecek ve ardından dışındaki ambalajı süs olarak saklayacağını bleirten Sütlüoğlu; “ Çayları kullandıktan sonrada bu ambalajlarıda kalcı bir eşya olarak evlerinde yine kullanmaya devam edecekler. Yaklaşık 500 ile bin arasında bayanlarımız bu projernin içerisinde bir gelir elde ediyorlar. İnşallah hedeflediğimiz satışları yakalar ve bunu sürekli kılabilirsek bu gelirlerde sürekli olacak”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?