• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

19 Nisan 2016

“CEHENNEM DERESİ KANYONU” TURİSTLERİ BEKLİYOR

Artvin, dünyanın ikinci büyük kanyonu olan “Cehennem Deresi” ile yerli ve yabancı turist çekmeyi hedefliyor.


CEHENNEM-DERESİ-TURİSTLERİ-BEKLİYOR-2Artvin’in Ardanuç ilçesinde dünyanın ikinci büyük kanyonu olan “Cehennem Deresi” artık turistleri bekliyor. “Turizm Haftası” etkinlikleri kapsamında Artvin Valiliği vatandaşların etkinlikleri izleyebilmesi için şehir merkezinden Ardanuç ilçesine ücretsiz olarak araçlarla ulaşım sağladı.

Etkinliğin startını veren Vali Cirit ile etkinliğe katılanlar hep birlikte Amerikan’ın Arizona Eyaletinde bulunan Grand Canyon’dan (Büyük Kanyon) sonra dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonunu gezdi.

Kanyonun muhteşem güzelliğiyle büyülenen ziyaretçiler, yamaçlara tırmanarak bol bol fotoğraf çektiler.

Kanyon gezisinin ardından Vali Cirit ile vatandaşlar Ardanuç-Artvin karayolunu yaklaşık 4 kilometre yürüyerek Ardanuç ilçe merkezine ulaştı.

CEHENNEM-DERESİ-TURİSTLERİ-BEKLİYOR-3Adakale olarak bilinen Gevhernik kalesi ve tarihi eserlerin yer aldığı mahalleyi gezen Vali Cirit, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğünce restore edilen Mithat Paşa Sarayı inşaatında incelemelerde bulundu.

Daha sonra Ardanuç Atatürk ilköğretim Okulu halkoyunları ekibi gösterileri katılımcıların beğenisini topladı.
Mahalleyi yaya olarak gezen Vali Cirit burada karşılaştığı mahalle sakinleri ile bir süre sohbet ederek, sorunlarını dinledi.

Ayrıca mahalledeki tarihi mekanlarda ürettikleri yöresel ürünleri satan mahalle sakinlerini ziyaret ederek, sattıkları ürünleri inceledi.

CEHENNEM-DERESİ-TURİSTLERİ-BEKLİYOR-6Vali Cirit daha sonra Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce açılan “Ahşap Hediyelik Eşya Üretimi” kursunu ziyaret ederek, kursiyer ev hanımlarının el emeği göz nuru ürünlerini yerinde inceledi.

Etkinliklerde kendisini takip eden basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Cirit, burada yaptığı konuşmada, Ardanuç ilçesinde bulunan Cehennem Deresi Kanyonu Arizona’daki Grand Kanyon’dan sonra dünyanın en yüksek kanyonu özelliğini taşıdığını söyledi.

CEHENNEM-DERESİ-TURİSTLERİ-BEKLİYOR-4Kanyon bölgesinin alternatif turizmde değerlendirecekleri noktaların başında geldiğini belirten Vali Cirit, “Amacımız öncelikle bu kanyonun tanıtımını yapmak daha sonra nitelikli turisti buralara çekerek ilçemiz ve ilimiz turizmine katkı sağlamaktır. Turizm Haftası Kutlamalarını ilimizin değişik ilçelerinde düzenliyoruz. Dün Sakin Şehir Şavşat’ta kutlamalara katıldık. Bugün Ardanuç ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutluyoruz” dedi.

Yeni turizm sezonundan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade eden Vali Cirit, “Artvin olarak deniz, kum ve güneş turizminin dışındaki alternatif turizm alanlarında çalışmalarımız var. İlimiz ülkemizin ilk ve tek biyosfer rezerv alanına sahiptir. Şu an gezi yaptığımız Cehennem Deresi Kanyonu dünyanın en yüksek ikinci kanyonudur. Kanyonun tanınırlığı ve bilinirliği yüksek fakat arzu edilen nitelik ve nicelik anlamında turiste ev sahipliği yapmış değiliz. Otantik kültürün ve çeşitli müziğin başkenti diyebileceğimiz özelliklere sahip bir il konumundayız” diye konuştu.

Turizmde farkındalık oluşturmak istediklerini ifade eden Cirit, “Valilik olarak eğitim ve turizme çok önem veriyoruz. Çeşitli etkinlikler düzenleyerek doğa harikası ilimizin tanıtımını yapıp başta ülkemiz olmak üzere uluslar arası alanda herkese göstermek istiyoruz. Amacımız ilimizin turizmden hak ettiği payı alabilmesidir. Çalışmalarımızı bu yönde aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

CEHENNEM-DERESİ-TURİSTLERİ-BEKLİYOR-5Kanyona daha fazla turist çekebilmek için çeşitli alt yapı çalışmalarının bulunduğunu kaydeden Cirit, “Kanyonun girişinden son noktasına kadar olan yol boyunca kayaların üzerine ahşap merdiven yerleştirildi. Ancak yeterli değil. Önümüzdeki günlerde kanyonun ışıklandırılması projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Burası bir turizm destinasyon noktası olacaksa burayı ziyaret gelen turistlerin birkaç saat zaman geçirebilmelerini sağlamak amacıyla çeşitli mekanlar oluşturmamız gerekiyor. Kanyonun yüksekliğini Koruma Kurulu’ndan alacağımız izinle birlikte merdivenle daha üst kodlara çıkarmayı arzu etmekteyiz” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?