• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

02 Ağustos 2015

‘CERATTEPE’ BİLGİLENDİRMESİ

Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyetleriyle ilgili olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkilerinin katılımıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 


‘CERATTEPE’-BİLGİLENDİRMESİ-2Cerattepe’de düşünülen madencilik faaliyetlerine ilişkin Çevre Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Artvin Valisi Kemal Cirit başkanlığında DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Toplantı salonunda düzenlen Cerattepe Madenciliği Bilgilendirme toplantısına AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı, Maden İşleri Genel Müdürü Murat Topaloğlu, DSİ Genel Müdürü Yardımcısı Ergün Üzücek, Orman Genel Müdür Yardımcısı Zeki Temur, MTA Sondaj Daire Başkanı Cengiz Erdem, Arama Ruhsatları Daire Başkanı Doğan Tok, ÇED Daire Başkanı Cihan Tatar, Maden işleri Genel Müdür Yardımcısı Sadi Civelekoğlu, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, siyasi parti il başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantı öncesinde DSİ Bölge Müdürlüğü’ne alınmadıkları gerekçesi ile Yeşil Artvin Derneği üyeleri ve bazı STK temsilcileri bölge müdürlüğü yolunda oturma eylemi yaptılar.

Daha sonra Artvin Valisi Kemal Cirit’in emri ile toplantıya katılmak isteyenlerin toplantıya alınacağı açıklanınca eylem sona erdi. Toplantı böyle gergin ortamda başlamış oldu.

Yaptıkları oturma eylemi sonrasında toplantıya alınan Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki STK temsilcileri ile Artvinliler’de bilgilendirmenin gereksiz olduğunu belirterek “Cerattepe bizim beynimiz Cerattepe’de hiçbir şartta madencilik istemiyoruz” dediler.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı ise Artvin halkının endişelerini anladığını belirterek gelişen teknolojik şartlar ve de Cerattepe maden projesi konusundaki endişeleri giderecek düzeydeki bilimsel raporlar ışığında Cerattepe’de madenciliğin yapılabileceğini ve Artvin’e zarar vermeyeceğini savundu.

‘CERATTEPE’-BİLGİLENDİRMESİ-4Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Artvin Valisi Kemal Cirit, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkez teşkilatından gelen temsilcilerle Cerattepe madenciliği konusunda bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi.
Cirit, sivil toplum örgütlerinin toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması gibi demokratik haklarını kullanırken; özellikle illegal unsurların aralarına sızarak provoke ederek etkileyebileceklerini unutmamalarını vurgulayarak bu konuya hassasiyet göstermelerini istedi.

Vali Kemal Cirit; “Ülke olarak ekonomiyi, yapısal reformları, sanayileşmeyi, turizmi, Cumhuriyetimizin 100. yılını milat aldığımız 2023 hedeflerini kullanmak istiyoruz. Bu noktada yapılacaklarımızı vatandaşlarımızla paylaşmak istiyoruz; ama gelin görün ki ülke gündemimizin en önemli konusu terör. Terörü konuşur hale geldik. Bundan büyük bir üzüntü duyarak hassasiyetlerimizi dile getirme gereği hissettim. Bu millet bilgin, arif olmaya bilir ama bu millet sağduyu sahibidir. Ne yapacağını bilir. Yek vücut olarak teröre dur diyecek notayı milletimizle biz vereceğiz.

‘CERATTEPE’-BİLGİLENDİRMESİ-1Özellikle sivil toplum örgütlerimiz ve vatandaşlarımız demokratik haklarını kullanırken, toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, basın açıklaması şeklinde haklarını kullanırken, özellikle illegal unsurların aralarına sızabileceklerini ve onları yanlış yönlere provoke ederek etkileyebileceklerini unutmasınlar. Bu dikkat ve hassasiyetlerini sürdürsünler. Güvenlikçilerimizle sürekli irtibat halinde bulunsunlar.” dedi.
Toplantının asıl amacının Cerattepe bölgesinde yapılması planlana madencilik faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunmak olduğunu belirten Vali Cirit; “Artvin’in bir kesiminin özellikle yoğun yaşadığı gündem maddesi madendir. Bizde sadece Artvin’de madeni konuşur bir yönetim felsefesi içerisinde olmayacağımızı sizlerle bir kez daha paylaşma gereği hissediyorum. Madeni de konuşacağız ama bizler Artvin’in geleceğini, kalkınmasını, turizm organizasyonlarını, unutmadık. Buna dönük faaliyet ve projelerimizi durağanlığı yaşatmadan devam ettirmek düşüncesindeyiz. Burada seçilmişlerimize, atanmışlarımıza düşen görevler var.

Bende sizler gibi bugün madencilikle ilgili görüş ve düşüncelerimi değil, devletimizin müsteşarı başkanlığında bir ekip burada. Sizler gibi bende onları dinleyerek Artvin’deki madencilik konusunda bilgi sahibi olacağım. Kendilerine sizler gibi bende soru soracağım. Doğru bilgiyi bizden almanızı özellikle istiyorum. Artvin Valiliği olarak hukuksuz hiçbir ortamda bulunmadığımız gibi, bize bağlı birimlerin hiçbir hukuksuz ortamda bulunmasına izin vermeyeceğiz. İddia edilen hususlara tek tek ben cevap veremeyeceğim. Hem şahsımla ilgili olan hem de başka hususlarla ilgili olan. Bu konuları yeri geldiğinde tabi ki konuşacağız ama bunun yeri burası değil. Bende sizler gibi burada devletimizin, merkez teşkilatımızın gönderdiği arkadaşları dinleyeceğim.” diye konuştu.

‘CERATTEPE’-BİLGİLENDİRMESİ-5AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise özel bir gündem maddesiyle bir araya geldiklerini, Artvin’in 30 yıldan beri en önemli konularından biri haline gelen Maden konusunu konuşacaklarını söyledi.
Maden konusunun Artvin’de siyasetin üzerinde bir konu olduğunu vurgulayan Milletvekili Kışla, şunları söyledi: “Bu ülkenin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri 75 milyon insanımızın zenginliğidir. Bunları değerlendirirken tabi ki hassasiyetlere saygı duymaktayız. Artvin’e zarar vereceği endişesi ile doğanın tahribatı, suların bozulması gibi gerekçelerle halkımızın bir bölümü endişeli ve kaygılıdır. Böyle bir kesim var. Ben bu toplantıyı iki açıdan önemsiyorum. Belediyede 12 arkadaşımız ile birlikte toplantı yaptığımızda bir şeye bizim neden karşı çıkmamız ya da yanında olmamız gerektiğini tartıştık. O toplantıda Ankara’ya gidip bir toplantı yapmak yerine burada böyle bir toplantı yapmanın daha doğru olacağına inanmıştım. Sağ olsunlar geldiler ve bende teşekkür ediyorum. Hassasiyet ve tedirginliği olan kardeşlerimiz tedirginliklerinde haklılar ise Artvin için bir faydadır. Eğer haksız isek de doğru bilgileri almış oluruz. Hem doğru bilgileri alırız hem de Artvin’in hassasiyetlerini Orman, Enerji ve Çevre Bakanlığı’nın yetkilileri buradalar ve hassasiyetlerimizi iletmemize katkı sağlayacağız. Enerji Bakanlığı Müsteşarımız, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yetkililerimiz buradalar.” dedi.

‘CERATTEPE’-BİLGİLENDİRMESİ-3Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı ise Türkiye’de ve dünya’da madencilik ve madenciliğin ekonomiye katkıları, hayatımızda madencilik konularında sunum yaptı.
Çanakkale ve Elazığ’ın ardından Artvin’de bir toplantı yaptıklarını kaydeden Kavaklı, Türkiye’nin maden potansiyeli ve ekonomideki yeriyle ilgili bilgi vereceğini ifade ederek şunları söyledi: “Elektrik hepimiz için önemlidir. Elektriğin iletilmesinde bakırın önemi vardır. Günümüzde Dünya’da 1.6 trilyon ABD doları değerinde 27 Milyar ton civarında maden üretilmektedir. Ülkemizde madencilikte adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeri ile 28. sırada, üretilen madenlerin sayısı itibariyle 10.sırada yer almaktadır. Gayri safi yurt içi hasıladaki değerimiz 10 milyar dolar, yüzde bir oranında. Gelişmiş ülkelerde bu oranlar çok yüksek. ABD’de yüzde beş civarındadır. Bunu arttırmaya çalışıyoruz. Bunu arttırmanın önemli artıları olacak. İşsizliği azaltma, sanayiyi geliştirme noktalarında katkıları vardır. 2003 yılında 2.6 milyar dolar, 2014 yılında 9 milyar dolar. ABD için bu miktar yaklaşık 700 milyar dolardır. Ülkemizde madenciliğin artması ülkemizin refah seviyesini arttıracaktır. İstihdam olarak toplamda 150 bin civarında doğrudan istihdam var. Mermer sektöründe dolaylı istihdam 300 bin civarındadır. Kişi başı maden tüketimi ile refah seviyesi arasında da doğrudan ilişki vardır ve kişi başı maden tüketimi 5 ton civarındadır. Ülkemizde. enerji ve demir-çelik sektöründe kullanılan hammaddelerin yüzde 75–80’i kömür, petrol, doğalgazdır. Yaşamı fonksiyonel hale getiren araç ve gereçlerin olmaz ise olmazı madenciliktir. Yaşamın her noktasında madencilik vardır. Akıllı telefonlarda senede 2.5 milyar dolar ithalat için para verdiğimiz alanda madenler bulunmaktadır. Madenler işletildiği yörenin ulaşım, ticaret ve sanayisini geliştirir, istihdamı arttırır.”

Konuşmasının devamında ise maden ihracatı ve ithalatıyla ilgili bilgiler veren Kavaklı; “2014 yılında maden ihracatımızda 4.09 milyar dolar, maden ithalatımız cevher bazında 4.85 milyar dolar olarak gerçekleştirilmiştir. Bizler madenciliği bilimin ışığında ve çevre hassasiyetleriyle çıkardığımızda ülkemizin refah seviyesinde ciddi artış sağlanacaktır ve cari açığımız düşecektir. Artvin’de 103 arama ruhsatı vermişiz. 51 işletme izni vermişiz ve bunlardan 21’i işletme aşamasındadır. 2012 yılında Artvin’de 21 Adet, 2013 yılında 32 adet, 2014 yılında 20 adet ve 2015 yılında ise 18 saha denetlenmiştir.

İşletme izni verdikten sonra başvuran kişi üretime başlar. Üretim bittikten sonra da o saha rehabilite edilir. Hammadde üretim izin belgesi olarak ilimizde 15 adet kamuya izin vermişiz. Artvin ilinde 76 alanda ruhsat vermiyoruz. Buraları da kırmızı saha olarak işaretledik ve ruhsat müracaatı yapsalar da ruhsat vermiyoruz. Sürdürülebilir bir ekonomi ve ülkemizin ekonomisini geliştirebilmek için madencilik son derece önem arz etmektedir” diye konuştu.

‘CERATTEPE’-BİLGİLENDİRMESİ-6Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise “ Bu Artvin halkının tamamının kurduğu Yeşil Artvin Derneği tüm kararlarını bütün STK’lar ile birlikte almıştır. Derneğimiz bilimsel veriler ışığında karşı çıkmıştır. Bunların kanıtı da bilim insanlarının verdiği raporlar ve hukuksal karardır. Bize madenin yararlarını anlatmanız gerçekten üzücü ve komik. Bin 700 ağaç kesildi ve ardından 2007’de mahkeme ruhsatı önce yürütmeyi durdurdu ve ardından ruhsatı iptal etti. Bakın biz kış ayında orman bölge müdürlüğünden orayı koruyalım diye orada kışın da nöbet tuttuk, şimdi de tutuyoruz. Hukuksal süreci bekleteceğinin sözünü verdi ardından evrakları elden yollayıp göndermişti. 2011’de Orman Bölge Müdürlüğü rapor veriyor ve madencilik olamaz diyor. 2013’te biraz yumuşatarak rapor veriyor. Şimdi 2015’te kamu yararı olduğu raporu veriliyor. Mehmet Cengiz’in cebi Kamu Yararı mıdır? Sayın Bakana da biz 2011’de anlattık Sayın Bakan’a. Bakan altımı üstümü zengin diye bakacağını söyledi. Artvin bir dünya cennetidir. Artvin SOS veriyor. Madencilik yapılamayacağı ispatlanmıştır” dedi.

Soruların tamamlanmasının ardından Müsteşar Yardımcısı Kavaklı, “Biz diyoruz ki sizin referans aldığınız raporların ve bilimsel çalışmaların ötesinde rapor ve bilimsel çalışmalar var. Hiçbir şekilde istemiyoruz diyorsunuz ve raporları getirmenize gerek yok dediniz. Biz halkın tedirginliği ve korkularının olduğunu ifade ediyorlar bizde durumun böyle olmayacağını ısrarla söylüyoruz. Teknik olarak bu mümkündür diyoruz. Şundan emin oldum ki burada önemli bir kesim madenciliğe Danıştay dahi karar verse olumsuz olarak bakacaktır” diyerek kapanış değerlendirmesinde bulundular.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?