• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

CESAR HOCA’NIN ARDINDAN

CesarHoca-2Fatih Sultan Kar / Araştırmacı-Gazeteci

En büyük tutkusu Rizespor’du

1 Nisan 1953 tarihinde Rize’de doğdu. Türk futboluna sayısız yıldız kazandıran Esnafspor’da parladı. Henüz on sekiz yaşında iken Rizespor’da yer almaya başladı. Rizespor Genç takımında olgunlaştı. Efsane Futbolcu ve Teknik Direktör Bülent Eken’in Rizespor’da görev almasıyla hak ettiği şansı buldu ve Rizespor’un 1973-74 sezonunda 3.Lig Kırmızı Grupta şampiyon olmasında büyük katkıları oldu. O sezon takımında en çok yer alan futbolcu oldu.

CesarHoca-3Cesarettin Alptekin, Türk futboluna sayısız yıldız kazandıran Esnafspor’da parladı

Zor zamanlarda Göreve Koştu

İlk antrenörlük deneyimini Çaykur Rizespor’da altyapı antrenörü olarak görev alarak edindi. Daha sonra Rizespor’da yardımcı çalıştırıcı olarak görev aldı. İlk teknik direktörlük deneyimini 1980-81 sezonunda geçici olarak üç haftalığına Çaykur Rizespor teknik direktörlüğüne getirilerek edindi. Ardından tekrar yardımcı çalıştırıcı olarak görevini sürdürdü.

CesarHoca-4Cesarettin Alptekin ve takım arkadaşları Rizespor Teknik Direktörü Gazanfer Olcayto’dan maç öncesi son direktifleri alıyorlar (1973-74).

Yılın ve Gönüllerin Antrenörü

1984-85 sezonunda Rizespor teknik direktörlük görevine getirildi. Çaykur Rizespor’u tarihinde ikinci kez 1. Lig şampiyonu yaparak Süper Lig’e yükselmesini sağladı. Şampiyon Rizespor’un teknik direktörü Cesarettin Alptekin, Yapı Kredi Bankası’nın düzenlemiş olduğu yarışmada “2. Türkiye Ligi’nde Yılın Antrenörü” seçiliyordu. Sezon başından beri takımı ile sıkı bir disiplin ve beraberlik içinde bulunan Alptekin’in, 2. lig teknik adamları arasında “Yılın altın antrenörü” olarak taçlandırılması, Yeşil-Mavili şampiyonluk rengini cilası olmuştu. Rizespor’un genç çalıştırıcısına, Elazığ maçı öncesi düzenlenen törenle, “Gümüş kupa, gümüş eşofman ve 150 bin liralık para çeki” verilirken, taraftarlar şampiyon markanın antrenörünü alkış yağmuruna tutmuştu.

CesarHoca-5İşte Şampiyonluğunu futbolcu olarak yaşadı. 3.lig Kırmızı Grup Şampiyonu Rizespor (1974-75). Ayaktakiler : Cengiz, Cesarettin Alptekin, Mehmet, Mehmet, Engin, Dursun, Burhan, Tamer, Tuncay, İsmail. Oturanlar : Hüseyin, Osman, Metin, Mehmet Cemil, Erbil, Genel Kaptan Anzerli Kemal Özkan, Teknik Direktör Bülent Eken, Erkan, Hürrem, Musa, Cahittin, Hasan

Futbolculukta Çift, Antrenörlükte İlk!

Şampiyon marka Rizespor’un teknik direktörü Cesarettin Alptekin, on yıllık futbol yaşamında ve henüz 5 yıllık bir maziye sahip antrenörlük yaşantısında sürekli Yeşil-Mavili renklere hizmet vermişti. Rizespor tarihinde Birinci Lig hedefini vuran ikinci mutlu son, yakın geçmişin topçusu, dönemin tekin adamı, fakat her daim Rizesporlusu Alptekin’e çok yakışmıştı. 15 yıllık bu zaman diliminde Yeşil-Mavili yuvada üzüntüyü de sevinci de dolu dolu yaşadığı gerçeğine kalın bir alt çizgi çekiyordu: “Futbolculuk yaşamımda Üçüncü ve İkinci Lig şampiyonluklarını tatmıştım, öğretmen olarak ilk kez doyumuna ulaştığım sevinç ve başarı bu dönemki şampiyonluğumuzdur. Zira, beş yıllık antrenörlük yaşamımın son üç yılı A takımında geçti. Nihayet bu mutlu sona ulaştık. Bu başarımız tesadüf değildir. Birlik, beraberlik içerisinde yoğun bir çalışma dönemi geçirdikten sonra bu anlamlı ve mutluluk dolu başarıya ulaştık. Ligin altıncı haftasından beri önderliğimizi, yaş ortalaması yirmi olan bir kadro ili sürdürdük.

CesarHoca-6Cesar Hoca, Rizespor Şampiyon. 2.lig A Grubu Rizespor (1984-1985) Ayaktakiler : Cesarettin Alptekin ( Teknik Direktör ), Sinan Yenigün, Ergün Kolçak , Erol Tombul, Hüsnü Kürkçü, İ.Şenol Bayraktar, Hasan Fehmi Durmuş . Oturanlar : Mehmet Hacıömeroğlu, Metin Bak, Turgut Kural, Muhammet Yıldız ve Harun İlik

Güçlüydük, Çünkü Cesar Hocamız Vardı

Şampiyon takımda yer alan Rizespor camiasının renkli ismi Harun İlik o günleri şöyle anlatıyor : “1984-85 sezonunda Rizespor futbol takımı Cesar Hocamız teknik sorumluluğunda başladı. Büyük transferler yapmaksızın sadece dört-beş yıl Rize’deki amatör takımlarda oynayan oyuncuların birleşmesine Trabzon amatör kümeden gelen Metin ve Turgut takıma takviye olmuştu. “küme düşmesinler yeter” denilen bir takım ile yola çıktık. Maçlar başladığında bizler şu hisleri taşıyorduk :” Biz bu takımlar kadar şöhrete sahip olmayabiliriz. İçimizdeki his ve ruh onlardan üstündü. Ve bize heyecan aşılayan Cesar Hocamız vardı.

CesarHoca-7Cesarettin Alptekin ve Fatih Sultan Kar Avrasya Maratonu’nda karşılaşmış, bu kısa sohbette bile Rizespor’u konuşmuşlardı (14 Kasım 2014)

Hep Memleketinde Görev Yaptı

Cesarettin Alptekin, daha sonra 1988-89, 1989-90 ve son olarak 2007-08 Süper Lig sezonunun son iki haftasında Rizespor teknik direktörlüğünü üstlendi. Rizespor’dan gelen her görev teklifini sorgulamadan kabul etti. Rizespor’daki görevleri dışında 1987 yılında Hopaspor, 1990-91 sezonunda Niğdespor, 1991-92 sezonunda Pazarspor’da ve 1992-93 sezonunda Ardeşenspor’da teknik direktör olarak görev aldı. Son olarak 2009-2011 yıllarında Çaykur Rizespor’da altyapı sorumlusu olarak görev yaptı.

Bir kız birde erkek çocuk babası olan Cesarettin Alptekin doğum günü olan 1 Nisan 2015 tarihinde aramızdan ayrıldı. O bütün güzelliğiyle Rizesporluların gönlünde yaşayacaktık. Mekanı cennet olsun

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

#

CESAR HOCA’NIN ARDINDAN” için 1 yorum

  1. Şener ÖZSOY : diyor ki:

    Kalbi güzel insan, değerli abim Mekanın cennet olsun.