• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Nisan 2015

CİHA KALESİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yücehisar köyünde bulunan ve Cenevizliler tarafından gözlem ve haberleşmeyi sağlamak amacıyla inşa edilen Ciha Kalesi turizme kazandırılacak.


CihaTurizmeKazandırılıyor-4Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yücehisar köyünde bulunan Ciha Kalesinde turizme kazandırılacak. Rize Valisi Ersin Yazıcı, Pazar İlçesi Yücehisar köyünde bulunan, Cenevizliler tarafından gözlem ve haberleşmeyi sağlamak amacıyla inşa edilen Ciha Kalesinde incelemelerde bulundu. Vali Yazıcı’ya incelemeleri esnasında Vali Yardımcısı ,İl Özel İdare Genel Sekreteri Şefik Aygöl, Pazar Kaymakamı Selçuk Aslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ile diğer ilgililer eşlik etti. Vali Yazıcı, Rize’deki kültürel zenginliklerin korunması ve geleceğe aktarılması amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca projesi yapılan ve yapılacak ihaleler doğrultusunda başlatılacak bakım, onarım ve restorasyon çalışmalarının büyük bir hızla sürdürüleceğini ve çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

CihaTurizmeKazandırılıyor-2Vali Yazıcı konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bu önemli eserleri mutlaka ayağa kaldırmamız lazım. Vatandaşlarımızın ziyaret edeceği mekânlar haline getireceğiz. Buraların restore edilerek turizme kazandırılması, doğa turizmi açısından çok önemli. Rize, zaten başlı başına Türkiye’nin doğa turizmi açısından en önemli merkezlerinden biridir. Ama bunu destekleyecek yapıları ortaya çıkarmamız lazım. Rize, kaleler açısından da çok zengin bir İlimizdir. Ciha Kalesini, çevre düzenlemesiyle, iyi bir planlama ve peyzaj çalışmalarıyla halkımızın ve turizmin hizmetine sunmayı düşünüyoruz. Kalede kent turizmine katkı sağlamak amacıyla birçok çalışma yapılacağını söyledi.” Çalışmaların hızlı bir şekilde bitirilmesi ve kalenin bir an önce turizme açılmasını dile getiren Vali Yazıcı,” Bu çalışmalar tamamlandığında, Rize’mizin sahip olduğu bu önemli kültürel değerlerimizin geleceğe taşınması adına hayli olumlu bir tablo ortaya çıkacak.” dedi.

CihaTurizmeKazandırılıyor-3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?