• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ÇILGIN SNOWBOARDCULAR DAĞDA MACERA PEŞİNDE

Türkiye Snowboard Freestyle Milli Takımı’ndan Berk Mutlu, Kerem Gürdal ve Süleyman Atlı snowboard sporunu bir adım ileriye taşıyarak kayak merkezlerinin dışına çıkıyor.


KaçkarlardaAdrenalin-3Üç arkadaş extreme freestyle snowboard (aşırı serbest stil snowboard) olarak adlandırılan sıradışı hobilerini Milliyet’e anlattı. Üç arkadaş bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilmemiş bir organizasyona imza attı. sporcular hazırladıkları ‘Macera Peşinde’ adlı video serisiyle birbirinden zor noktalarda kayıyor. Üçlünün, Red Bull Media House ile hazırladıkları video serisinin ilk bölümü 13 Şubat’ta yayınlandı. Uludağ’da başlayan macera Bursa, İstanbul ve Erciyes’in ardından geçen hafta Kaçkarlar’da çekilen yeni bölümüyle devam ediyor. Video serisini her Cuma izlesene.com/MaceraPesinde2 ve redbull.com/MaceraPesinde adreslerinde izlemek mümkün. Başarılı üç sporcu ile video serisinin Kaçkarlar bölümünü çekmek için gittikleri, Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı 1900 metre yükseklikteki Petran Köyü’nde konuştuk.

Extreme snowboard sporuna başlama kararını nasıl aldınız?

Kerem Gürdal: Uzun süre snowboardla uğraştık ancak daha tehlikeli birşeyler yapmak istedik. Sınırları kaldırıp kendi hayal gücümüze göre rampalar hazırlamaya başladık.

Süleyman Atlı: Parklarda, makinaların yaptığı rampalarda, trabzanlarda kayıyoruz. Bir süre sonra sıkıldık. Ne kadar tehlikeli olursa vücut o kadar fazla adrenalin salgılıyor.

Berk Mutlu: Board üstünde yapılan her sporu denedik. En zoru ama en eğlencelisi kesinlikle snowboard. Hiçbir şeye bağlı olmadan yapılıyor. Bu da kendimizi özgür hissetmemizi sağlıyor.

KaçkarlardaAdrenalin-2Bu spor tehlikeli olarak biliniyor. Sakatlanmalar çok sık yaşanıyor mu? Ailenizin bu tutkunuzla ilgili tepkileri neler oldu?

S.A: Benim 6 kemiğim kırık. Geçen yıl burnum kırıldı. Sağ kolum iki kere,
sol kolum ve köprücük kemiğim de kırıldı ama yılmadım. Ben 7 yıldır freestyle snowboard yapıyorum. Ailem alıştı.

K.G: Omurga kemiklerimde kırık oldu. 20 gün yataktan çıkamadım. Kurtulduğum gibi snowboarda koştum. 9-10 senedir bu işi yapıyorum.

Kayağa babam da benim kadar meraklı, o yüzden hep destek oldu.

Sizce Türkiye’den yeterli destek görüyor musunuz? Türkiye Kayak Fedarasyonu ile koordinasyon halinde misiniz?

K.G: Snowboard mantığı Türkiye’de yeni yeni oturmaya başladı. Başlarda sadece kendi çabamızla bir yerlere gelmeye çalışıyorduk. Şimdi Reklam ve organizasyonlar işimizi biraz daha kolaylaştırıyor. Fedarasyonun desteği de yeni yeni gelişiyor.

S.A: “Macera Peşinde” projesi Türkiye’de bir ilk. Yurtdışında profesyonel snowboard yapan sporcularla konuştuğumuzda Türkiye’de kar olduğunu bile bilmiyorlardı. En azından artık videolarımı izleyip ülke hakkında fikir sahibi oluyorlar. Onlarda şaşırıyor. Fedarasyonun desteği ise değişen yönetimle yeni yeni başladı.

B.M: Bu işi bilen kişi sayısı çok az.

Biz ölürsek Türkiye’de Freestyle Snowboard biter.

KaçkarlardaAdrenalin-4KÖYDE DAHA DA ZOR BİR SPOR VAR!

Petran Köyü’nde Lazboard adlı araçlar kullanılıyor. Yöre halkı ise Lazboard kelimesine karşı çıkarak kullandıkları tahtayı Petranboard şeklinde adlandırıyor. Köy halkı gürgen ağacından yapılan ve sopalar yardımıyla kontrol edilen tahtayı kışın zor şartlarında şehre inmek için kullanıyor. Her yıl 18 Ocak’ta köyde Petranboard şenlikleri yapılıyor. Köyün ‘Hızır ağabey’i de Petranboard’u en başarılı şekilde kullananlardan. Milli sporcular Petranboard’un snowboarddan daha zor olduğunu söylüyor.

Dünya Taşlardan / Milliyet

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?