• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

05 Ocak 2015

ÇOBANLIK ARTIK RESMEN MESLEK OLDU

Resmi adıyla ’sürü yönetimi’, halk dilinde ise ’çobanlık’ olan ‘Sürü Yönetimi Elemanı kursu tüm Türkiye’de olduğu gibi Karadeniz bölgesinde de uygulanmaya başlandı.


SertifikalıÇobanProjesi-1


Patikaa.com / Haber Merkezi


Tarımsal gelişmeleri takip eden, bilinçli üretim yapan, aldığı eğitimi uygulayan, modern üretimin gereklerini yerine getiren kişilerin yetiştirilmesi amacıyla Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu ortaklığında gerçekleştirilen proje kapsamında Türkiye genelinde ‘Sürü Yönetimi Elemanı (Çoban)’ kursları düzenleniyor.

Düzenlenen kurslarda, küçükbaş hayvan kayıt, bakım ve ıslahı, sürü yöneticisinin özellikleri, barınak ortamı, merada hayvan bakımı, sürü yöneticiliğinde güvenlik, beslenme hastalıkları, küçükbaş hayvanlarda zapturapt ve küçükbaş hayvan besleme konuları kursiyerlere anlatılıyor.

Kursu başarıyla tamamlayan ve sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerin sağlık sigortaları ile günlük harcırahları İş-Kur tarafından sağlanıyor. Çobanlar ayrıca tarımsal desteklemelerden faydalanabiliyor.

SertifikalıÇobanProjesi-2Tüm Türkiye de olduğu gibi Karadeniz bölgesinde de ‘Sürü Yönetimi Elemanı (Çoban)’ kursları düzenleniyor. Kursu başarıyla tamamlayan ve sertifika almaya hak kazanan Karadenizli çobanlarda artık sertifikalı olarak görevlerini icra etmeye başladılar.

Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çobanlığa ilgiyi artırmak amacıyla üniversitelerde 2 yıllık “Sürü Yönetimi” bölümü açılabilmesi konusunda çalışmalarına devam ediyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?