• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

25 Eylül 2014

ÇÖP, DERT OLMAKTAN ÇIKIYOR

Trabzon ve Rize illerinde toplanan çöplerin dert olmaktan çıkacağı yeni bir sistem konusunda önemli bir mesafe kat edildi.


çöpderolmayacak2Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon ve Rize illerinde toplanan çöplerin dert olmaktan çıkacağı yeni bir sistem konusunda önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi.

Fransa’nın Bordeaux kentinde Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ve teknik personelin hazır bulunduğu teknik gezide çöpün enerjiye dönüştürülmesi konusunda en son teknoloji masaya yatırıldı ve belli prensiplerde mutabakata varıldı. CHO-Power Morcenx Gazification Facility (CHO-Power Gazlaştırma Tesisi)’nde yapılan incelemede tesisin teknik şartlarının Trabzon’da da uygulanabileceği belirtildi.

çöpderolmayacak3Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, karma bir sistemin kullanıldığı tesislerin benzerinin Trabzon ve Rize illerinin çöplerinin bertarafı konusunda kullanılabileceğini kaydederek, “Trabzon Valimiz, Rize Belediye Başkanımız ve teknik personelle birlikte Fransa’da çok faydalı bir inceleme yaptık. Buradaki tesis gazifikasyon bakımından, çöpün enerjiye geçirilmesi bakımından oldukça iyi bir tesis. Karma bir sistem kullanılmakta. Trabzon ve Rize illerinin çöpünün bertarafı konusunda en uygun teknolojinin planlandığı bu süreçte yapılan incelemelerin en teferruatlısını gerçekleştirdik. Trabzon ve Rize’nin katı atıklarının bir enerjiye dönüştürülmesi yolunda detaylı bir inceleme yapıldı ve belli prensiplerde mutabakata varıldı” dedi.

Vatandaşlar açısından çöpün kaynağında ayrıştırılmasının önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Gümrükçüoğlu, “Bundan sonraki süreçte böylesi bir tesisi Trabzon’a kurduğumuzda çöp artık bir dert olmaktan çıkacak. Vatandaşlarımız çöpü kaynağında ayrıştırarak bu sürece önemli bir katkı sağlayacaklar. Üretilen enerji kamuya satılacak. Enerji üretilemeyen çöpün bir kısmı alt yapıda kullanılırken küçük bir kısmı depolanacak” diye konuştu.

çöpderolmayacak4

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?